Klart: USA och Kina förhandlar vidare på måndag
Ett nytt möte mellan USA och Kina väntar i London på måndag.
Det uppger Donald Trump i ett inlägg på sociala medier.
"Mötet bör gå väldigt bra", skriver presidenten.

Finansministern Scott Bessent, handelsministern Howard Lutnick och rådgivaren Jamieson Greer kommer att möta en kinesisk delegation i London på måndag. Vid de senaste samtalen i Schweiz närvarade bland andra Kinas vice premiärminister He Lifeng.
Beskedet kommer dagen efter Donald Trumps samtal med Xi Jinping.
New York-börsen handlades på dagshögsta när beskedet kom och några kraftiga indexrörelser gick inte att utröna när nyheten blev känd.
"Väldigt viktiga"
– De här samtalen är väldigt, väldigt viktiga. Om man pratar med vilken tillverkare som helst i världen ser man att Kina står för en stor del av de komponenter och delar de använder, säger Mark Mobies, ordföande för Mobius Emergin Opportunities Fund, till CNBC.
– Jag tror en anledning till samtalen är Xi Jinpings försvagade person, kanske på grund av relationen till USA och den ekonomiska utvecklingen i Kina.
Efter mötet mellan Kina och USA i Schweiz den 10–12 maj enades länderna om att tillfälligt sänka tullar gentemot varandra.
