USA sålde euro bakom ryggen på ECB

Relationen mellan Fed och europeiska centralbanker har präglats av ömsesidigt förtroende och samråd sedan det andra världskriget. Det är kutym att valutainterventioner sker på ett samordnat sätt. Men när USA under fredagen sålde euro för att stärka den japanska yenen skedde det helt utan samråd eller förvarning till Europeiska centralbanken (ECB).
Samarbetet är det första mellan USA och Japan på valutamarknaden på 30 år. Bakgrunden är att USA vill förhindra att Japan säljer ut sina långfristiga amerikanska statsobligationer, vars räntor redan ligger på de högsta nivåerna sedan 2007. Japan å sin sida försöker febrilt dämpa sin inflation, som inför interventionen hade tryckt ned yenen till sin lägsta nivå sedan 1986.
Interventionen fick effekt och yenen stärktes från 164 till 157 yen per dollar, för att därefter försvagas något till 158.
Stor besvikelse
Normalt sett borde dock en sådan intervention ha skett genom försäljning av dollar. Analytiker bedömer dock att en försäljning av dollar kunde ha uppfattats som ett försök att försvaga den egna valutan och därmed undergräva finansminister Scott Bessents mål om en stark dollar – varpå man valde att sälja euro istället.
En person med insyn i diskussionerna bland europeiska beslutsfattare beskriver förloppet för Financial Times som ”mycket anmärkningsvärt” och ”tråkigt”. Personen konstaterar att detta aldrig tidigare har hänt och varnar för att årtionden av nära samarbete mellan västerländska centralbanker som främjat finansiell stabilitet och ekonomisk tillväxt nu kan vara i fara.
Scott Bessent och ECB:s president Christine Lagarde talade om interventionen under lördagen, men det är okänt vad som sagts.
