Viss uppgång för handeln i februari – ”förstärker bilden”
Handeln präglas av en försiktig optimism i februari.
Det framgår av Svensk Handels Handelsbarometer.

Den samlade framtidsindikatorn för butikshandeln steg med 0,8 enheter i februari till 99,9.
Framtidsindikatorn för sällanköpsvaruhandeln steg med 0,1 enheter till 98,9.
Samtidigt steg framtidsindikatorn för dagligvaruhandeln med 1,4 enheter till 101,0, medan partihandeln ökade med 0,4 enheter till 102,0.
"Februarisiffrorna visade inga tvära kast, utan snarare en stabilitet som i sig är betydelsefull. De försiktigt positiva rörelserna stärker bilden av att den svenska handeln håller riktningen och att 2026 har förutsättningar att bli ett mer förutsägbart år", säger Sofia Larsen, vd på Svensk Handel.
Det drev uppgången
Uppgången i dagligvaruhandeln drevs framför allt av en starkare syn på försäljningen, samtidigt som förväntningarna på lönsamheten backade något. I partihandeln bidrog förbättrade lönsamhetsförväntningar mest till uppgången.
Förväntningarna på lönsamheten stärktes något i sällanköpsvaruhandeln, medan synen på både försäljning och antal anställda dämpades marginellt.
Ett indextal över 100 innebär positiva framtidsförväntningar.