TOPPNYHETER:

Volvo slår till med orderkross - höjer marknadsprognos

AB Volvo rapporterar en justerad rörelsemarginal som är bättre än väntat.
Samtidigt krossar man förväntningarna på orderingången och höjer prognosen för den europeiska marknaden.
– Finns det rättvisa i världen borde den gå bättre än marknaden i dag, säger Ålandsbankens aktiechef Lars Söderfjell i EFN:s Börsfrukost om aktien.

AB Volvos vd Martin Lundstedt. Foto: Lisa Mattisson
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

AB Volvo rapporterar en justerad rörelsevinst under det första kvartalet på 12 167 miljoner kronor. Väntat, enligt Infronts sammanställning var 11 625 Mkr.

Den justerade rörelsemarginalen landar på 11 procent mot väntade 10,4 procent.

Omsättningen landar på 110,8 miljarder kronor, 1 procent under förväntningarna.

"Vår organiska försäljningstillväxt var 2 procent, med fordonsförsäljningen på samma nivå som föregående år, men med en mycket stark serviceförsäljning som ökade med 6 procent", skriver Martin Lundstedt.

Orderingången på lastbilar uppgår till 62 755 mot väntade 57 600.

"Trots den fortsatta geopolitiska osäkerheten var kundernas förtroende för våra produkter och tjänster fortsatt starkt, vilket återspeglas i god orderingång och låga avbokningar under kvartalet", skriver Martin Lundstedt i vd-ordet och fortsätter:

"Efterfrågan i Europa fortsatte att öka gradvis, medan orderingången steg kraftigt i både Nord- och Sydamerika".

Volvo höjer sin prognos för den europeiska lastbilsmarknaden till 310 000 tunga lastbilar från 305 000. Även i Brasilien höjs prognosen med 5000 enheter till 80 000.

I Nordamerika behåller man prognosen på 265 000.

"Inga stora svagheter"

Martin Lundstedt uppger att produktionen i Nordamerika kommer att vara i bättre balans från och med maj, vilket allt annat lika bör innebära en högre lastbilsmarginal.

Ålandsbankens aktiechef anser att det är en stark rapport.

– Det här är en jättebra rapport. Du hittar inte några stora svagheter egentligen. Men det är mer de långsiktiga effekterna av det som händer i Mellanöstern som man är orolig för. Men jag tror att om man inte hade haft den krisen så hade man haft en ännu mer positiv ton i kommentarerna och framåtblickande utsikterna. Då hade man kanske vågat höja Nordamerika lite, säger han.

Hur tror du aktien reagerar?

– Rapportdagar är rapportdagar. Volvo brukar ha en rörelse på runt 5 procent på en rapport, men finns det rättvisa i världen borde den gå bättre än marknaden i dag.

Volvos näst största affärsområde anläggningsmaskiner rapporterar en justerad rörelsemarginal på 13,6 procent. Leveranserna av Volvomaskiner ökade med 12 procent.

– Jag konstaterar att VCE, ofta den förbisedda delen av Volvo, levererar också ett väldigt starkt resultat med bra rörelsemarginaler. 13,6 procents marginal, det är faktiskt på rullande 12 månaderna. Det är upp 160 punkter trots att VCE är en av de här delarna där man bör ha en ganska rejäl motvind från valutan. Det här är peak headwind var det gäller dollarn, säger Lars Söderfjell.

Texten uppdateras.

Följ taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel