TOPPNYHETER:

Wall Street-bjässen ser fortsatt potential i Essity

Hygienbolaget Essity visade upp en överraskande god lönsamhet, trots svagare volymer än väntat i det tredje kvartalet.
I en färsk analys skriver Bank of America att man ser fortsatt potential i aktien – inte minst till följd av en möjlig avknoppning av verksamhetsområdet Consumer Tissue.
Porträtt av en kvinna med ljust hår som ler mot kameran. Hon bär en ljusblå blazer över en svart tröja och ett silverfärgat halsband. I bakgrunden syns ett växthus med gröna växter.
Essitys vd Ulrika Kolsrud. Foto: Frans Huhta

Bank of America (Bofa) upprepar sitt köpråd för Essity efter fredagens rapport, med en oförändrad riktkurs på 305 kronor. Det motsvara en uppsida på omkring 10 procent från fredagens kurs runt 277 kronor.

Storbanken noterar att volymerna minskade med 0,1 procent under kvartalet. Försäljningen lär återhämta sig i det fjärde kvartalet, enligt Bofa. Den organiska tillväxten förväntas uppgå till 1,6 procent, tack vare lättare jämförelsetal och högre priser.

En avknoppning av mjukpappersverksamheten Consumer Tissue skulle kunna stärka Essitys lönsamhet, menar man. Enligt banken skulle Essity ha en 5,3 procentenheter högre bruttomarginal och en 1,1 procentenheter högre ebita-marginal utan Consumer Tissue, före kostnader.

Vinstprognosen för året höjs med omkring 5 procent, samtidigt som prognosen för 2027 sänks med drygt 1 procent.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel