Wallenstam något bättre än väntat

Förvaltningsresultatet i det andra kvartalet skrevs tilll 338 miljoner kronor (344), vilket motsvarar 0,50 kronor per aktie (0,50) .
Wallenstam hade positiva värdeförändringar på förvaltningsfastigheter om 376 miljoner kronor (214) och är främst en följd av förädling av fastigheter och färdigställda projekt.
Värdeförändringar finansiella instrument tyngde samtidigt med -413 Mkr (-534) drivet av att Wallenstams räntederivat utvecklats negativt under perioden till följd av lägre långräntor.
Resultat efter skatt landade på 210 miljoner kronor (-16), motsvarande 0,3 kronor per aktie (-0,0).
Parallellt med rapportsläppet meddelar Wallenstam att styrelsen har beslutat att utnyttja det återköpsbemyndigande som stämman beslutat om.
"Syftet med bemyndigandet att förvärva egna aktier är att ge styrelsen handlingsfrihet att justera bolagets kapitalstruktur och skapa värde för bolagets aktieägare", heter det.
Wallenstam-aktien handlades ned initialt, men återhämtade sig snabbt och handlas nära nollstrecket kort efter rapportsläppet.
Texten uppdateras.
Följ taggar


