Analytikern: Därför tappade Klarna fart efter noteringen
I kölvattnet av Klarnas initiala rusning på Wall Street har en diskussion uppstått kring noteringens villkor, och eventuellt uteblivna hajp på den amerikanska marknaden.
– Bolaget anses kanske inte vara en särskilt tilltalande historia, säger Lars Frick, analytiker på aktiespararna.

På onsdagseftermiddagen noterades Klarna, mest känd för betalningslösningen "Köp nu, betala sen". Aktierna övertecknades 25 gånger, enligt Reuters. När handeln väl kom igång strax efter klockan 19 svensk tid, steg kursen med 30 procent för att sedan svalna något och landa på en total uppgång på 14 procent vid stängning. På torsdagen handlas aktien runt nollan i förhandeln.
– Jag hade förväntat mig att aktien skulle gå upp. Man hade krattat manegen rätt ordentligt för att det skulle bli en positiv kursreaktion, säger Lars Frick, analyschef på aktiespararna.
Lars Frick pekar på den begränsade freefloaten och breda lock-upen för tidigare aktieägare, vilket bäddade för högt efterfrågetryck. Men i ljuset av andra tech-noteringar under året, till exempel Circle som steg 168 procent vid introduktionen, eller Figma som ökade med 158 procent, hamnar Klarnas introduktion ändå i underkant.
Begränsad freefloat drog upp kursen
Samtidigt framhåller Lars Frick att USA är kunnigare på att analysera techbolag än den europeiska marknaden, och kanske har de en mer transparent bild av vår svenska fintech-stolthet.
– I och med att de är mer rutinerade och erfarna när det gäller den här typen av bolag, så är det lättare för dem att syna strategierna och ställa det i relation till konkurrenter, konstaterar Lars Frick, och tillägger:
– I USA ser man på Klarna som ett kreditbolag, snarare än ett fintechbolag. Det anses kanske inte vara en särskilt tilltalande historia. Attraktionen i bolaget handlar snarare om visionen och vad de vill bli.
Klarna jämförs ofta med Affirm, som har en betydligt högre värdering, trots en mindre marknadsandel. Affirms värdering förklaras av bolagets lönsamhet, där Klarna "fortfarande har en del att bevisa", enligt Lars Frick. Affirm har inte lagt lika stort fokus på marknadstillväxt, och delar inte heller Klarnas uttalade ambition att bli en neobank.
– Det känns lite grann som att Klarna inte riktigt vill kännas vid att det intäktsslag som växer snabbast är räntenettot "köp nu, betala sen". Vinstmotorn i Klarna i dag är den del av bolaget som många är tveksamma till, säger Lars Frick, och tillägger att han själv anser att Klarna har en bra tjänst.
"Besk eftersmak"
Desto mer kritisk är han mot Klarnas tillvägagångssätt inför Nasdaqdebuten.
Det är väldigt okonventionellt att ha lock-up även för små ägare, det är faktiskt första gången jag ser det.
– Man får en bild av att de har använt olika metoder för att se till så att den här noteringen går i hamn och att kursen stiger. Det är väldigt okonventionellt att ha lock-up även för små ägare, det är faktiskt första gången jag ser det, säger han och tillägger:
– Jag tycker att det är njuggt.
Att ett bolag frångår teckningsintervallet och sätter kursen högre, är också en ny erfarenhet för Lars Frick.
– Man får känslan av att de inte respekterar ägarna särskilt mycket. Det är ett rätt osnyggt sätt att agera. Om man håller på med sådana här ovanliga drag för att se till att kursen går upp vid noteringen, så lämnar det en rätt besk eftersmak.
Följ taggar
