TOPPNYHETER:

Analytikern om fastighetsbolaget: ”Ganska stor uppsida”

Fastighetssektorn utvecklas fortsatt surt på börsen, men operationellt mår bolagen ganska bra. Michael Johansson, analytiker på Arctic Securities, ser två bolag med för låga värderingar och spår ett möjligt aktieåterköpsprogram för en av spelarna.
– Det är ett bolag som har en väldigt begränsad nedsida men en ganska stor uppsida om man ser lite mer positivt på det här segmentet, säger han I EFN:s Börslunch.
Moderna flerbostadshus med balkonger under blå himmel
Fastighetssektorn utvecklas fortsatt surt på börsen, men operationellt mår bolagen ganska bra Foto: Lisa Mattisson

Fastighetsbranschen smakar fortsatt surt för börsen där stigande räntor och svaga flöden från fonder lägger sig som en våt filt över sektorn. Men det finns tecken på att de faktiskt mår ganska bra beroende på vilket perspektiv man väljer att se det utifrån.

– Bolagen operationellt taktar på ganska bra, men det vi har sett om man tittar på olika bolag och värderingar är att det hjälper egentligen inte på egen hand, säger Michael Johansson, analytiker på Arctic Securities i Börslunch.

Tillsammans Anders Elvinsson, värderingschef på Cushman & Wakefield, driver de podden ”Fastighet & Finans”. Ander Elvinsson ser nu konjunkturen börjar ta fart för den pressade sektorn.

– Ser vi till det operationella som Michael är inne på så har vi hyror som hålls uppe eller ökar i de flesta fastighetssegment. Även vakanser som planar ut eller kanske till och med minskar. Så operationellt ser det bra ut, det är marknadsräntor och annat som spökar just nu, säger han.

Ilija-rabatt gör aktien billig

Ett bolag som Michael Johansson tycker ser billigt ut i förhållande till konkurrenterna är Public Property Invest, vars största ägare är SBB. PPI hamnade nyligen i ropet över ett omtalat bud på sektorkollegan Preservium. Han gillar bolag som genererar kassaflöden och har högavkastande fastighetsportföljer och tycker att PPI tickar de flesta av boxarna.

– De har ett fint kassaflöde och den portföljen värderas på väldigt låga multiplar. Det är en rabatt kopplat till SBB och Ilija Batljan. Den aktien tycker vi i dag ser väldigt billig ut jämfört med konkurrenter. Vi förstår varför men vi tycker att den ser billig ut.

Aktieåterköps-kandidat med stor uppsida

En annan spelare han ser väldigt positivt på är Sveafastigheter, vars aktie enligt honom är helt felprissatt.

– Du handlar den i dag på 2027 års intjäning med en 8,7-procentig avkastning kassaflöde då på börsvärde. Om jag justerar min beräkning med lite konservativa antaganden kring capex-behoven för att hålla det i oförändrat skick så faller den ner till 7,5 procent.

– Och Sveafastigheter är kanske vår tydligaste kandidat till att det kommer komma aktieåterköp under hösten. Det är ett bolag som har en väldigt begränsad nedsida tycker vi, men en ganska stor uppsida om man ser lite mer positivt på det här segmentet.

Se hela avsnittet av Börslunch här:

Finansiella instrument i artikeln

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel