Analytikern om skoningslösa rapportperioden: ”Visar var börsen är nu”
Kristofer Liljeberg, analyschef på DNB Carnegie, ser en perfekt storm för den svenska medtechsektorn.
– I en annan typ av marknad hade Raysearch kunnat stiga 20 procent, säger DNB:s Kristofer Liljeberg i EFN:s sändning.

Rapportsäsongen har varit skoningslös mot de svenska medicinteknikbolagen. De har pressats av både utflöden från småbolag och en tilltagande oro kring mjukvara. Ett sådant är Raysearch, som backade trots en rapport som i stora delar slog förväntningarna – och en aktie som kommit ner inför rapporten.
– Det visar var börsen är nu. Det finns ingenting fundamentalt som förklarar varför den ska ner på den rapporten... I en annan typ av marknad hade Raysearch kunnat stiga 20 procent, säger DNB Carnegies analyschef Kristofer Liljeberg, som bevakar medicinteknikbolagen, i EFN:s sändning.
Han ser Raysearch som väl positionerade i AI-racet.

– De har legat i framkant och har en hel utvecklingsavdelning. Jag tror inte att hotet är jättestort, men det spelar ingen roll i den här miljön.
Detsamma gäller Sectra, som han inte ser som ”mest utsatt för AI”.
– Det är ett fantastiskt bolag som byggt en fin position i USA, med mjukvara för bildhantering. Tagit stora kontrakt med amerikanska sjukhus där mycket ännu inte levererats. Har under en lång tid haft en hög värdering som varit ansträngd och de har tagit stryk utifrån värderingen och AI-oro.
Då stiger Bonesupport
En av Stockholmsbörsens hårdast blankade aktier är Bonesupport, med en total blankning på 10,7 procent.
På frågan om vad blankarna ser i aktien så lyfter Kristofer Liljeberg fram en ”negativ spiral” styrd av ”momentumstyrda pengar”.
– Det är mycket momentumstyrda pengar där det blir en negativ spiral. Det ser vi i många andra aktier också, säger Kristofer Liljeberg i EFN:s sändning.
Hur aktien kommer att prestera under året tror han kommer bero på hur stora marknadsandelar bolaget kan ta. Bonesupport har guidat för att växa minst 35 procent organiskt under 2026.
– Det är runt 25 gånger rörelsevinsten för 2026. Levererar de på det och de växer så mycket samtidigt som du får hävstång på vinsterna så skulle de kunna växa väldigt kraftigt.
Han lyfter också fram en viss valutamedvind.
– Jag har svårt att se att aktien ska stå still på den här värderingen om de levererar tillväxt. Om inte så ska den ner ytterligare.
Se EFN:s sändning här
Följ taggar
Finansiella instrument i artikeln
