Analytikerns kritik mot Bolidens vd – efter raset: ”Inte bra hanterat”
Boliden tappar omkring 30 miljarder kronor i börsvärde efter att ha flaggat för långvariga produktionsstörningar i Garpenberggruvan. Den erfarne råvaruanalytikern Christian Kopfer anser att raset är orimligt och riktar återigen kritik mot vd Mikael Staffas.
– Det studsar tyvärr tillbaka på vd, säger han.

Bolidenaktien rasar tvåsiffrigt på torsdagen efter att bolaget flaggat för långvariga produktionsstörningar i Garpenberg. Det innebär att omkring 30 miljarder kronor av börsvärdet har gått upp i rök.
Det är en orimlig kursreaktion, uppger Christian Kopfer, Handelsbankens tidigare råvaruanalytiker som påbörjar ny anställning på det norska mäklarhuset Arctic Securities i april.
– Garpenberg är värt någonstans upp mot 60 miljarder kronor, det är totalt orimligt att ta bort halva värdet även om gruvan skulle vara helt stängd i ett helt år eller två år, säger han.
Christian Kopfer skyller på bolagets kommunikation och pekar bland annat på en intervju med vd Mikael Staffas i EFN.
– Det studsar tyvärr tillbaka på vd, han eldar på oron med att prata om ökade investeringar och nedskrivningar. Garpenberg är en fantastisk gruva och det är klart att det blir en stor smäll för 2026, men produktionen kommer ju att komma tillbaka. Det han borde göra är att lugna ned situationen och inte det omvända, säger Christian Kopfer.
Analytikern: ”Inte bra hanterat”
I intervjun med EFN påpekar Mikael Staffas att mycket ännu är osäkert men att det inte påverkas gruvans långsiktiga utsikter.
– Det är värre än marknaden hade väntat sig och värre än vad vi hade trott också, men det besvärliga är ju att börsreglerna gör att vi måste gå ut med information så fort vi vet att det är värre än vad de flesta tror, trots att men egentligen inte vet alls vad man ska göra. Då får man göra en bästa gissning, säger han.
En del av Bolidens kursras kan förklaras med en svag börs och metallmarknad. Stockholmsbörsens andra stora basmetallbolag Lundin Mining är ned nära 4 procent på torsdagen.
– Det är bara en mindre del av Bolidens nedgång. Du måste tänka på kommunikationen i ett sådant här läge och guida marknaden bättre. Det är inte bra hanterat, säger han.
Det är inte första gången Christian Kopfer riktat hård kritik mot Mikael Staffas. Han har tidigare kritiserat dennes kommunikation vilket ledde till en ordstrid med vd:n och beslutet att investera i det norska smältverket i Odda.
Torsdagens kursras är betydligt större än vad SB1 Markets bedömde innan börsöppningen, vilket EFN rapporterat. Analyshuset spådde ett fall på 3-5 procent baserat på att produktionen gradvis kan öka under 2026.

Följ taggar



