TOPPNYHETER:

Årets stora vinnare rider på krig och råvaror – nu minskar de i oljan

AI-hypen i all ära – en annan av årets stora vinnare är trendföljande hedgefonder som rider på råvaror, valutor och krigets effekter.
De så kallade CTA-fonderna har stigit närmare 12 procent i år, hjälpta av en av de mest gynnsamma handelsmiljöerna sedan råvaruchocken som följde Rysslands invasion av Ukraina 2022, rapporterar CNBC.
Person som tittar på datorskärmar med finansiella grafer och handelsdata.
Trendföljande hedgefonder har gått starkt i år. Foto: Shutterstock

Samtidigt som AI-bolagen dominerat börsrubrikerna har trendföljande hedgefonder i det tysta levererat några av årets starkaste avkastningar. Fonderna, som använder sig av datorbaserade modeller för att identifiera och följa marknadstrender, har gynnats stort av kraftiga rörelser i bland annat olja, metaller och valutor.

Framför allt råvaruprisrallyt sedan kriget i Mellanöstern drog igång har gynnat strategierna, som till skillnad från traditionella aktiefonder kan tjäna pengar både när marknader stiger och faller, så länge trenderna är tillräckligt starka.

Hittills i år är branschens viktigaste jämförelseindex, SG CTA Index, upp närmare 12 procent.

Enligt flera förvaltare har utvecklingen drivits av en ovanligt stark kombination av energichock, råvarurörelser och geopolitisk oro.

Razvan Remsing, produktstrategichef på Aspect Capital, menar att dagens energichock på flera sätt är större än tidigare råvarukriser.

– Just nu är den potentiella störningen av världens energiförsörjning större. Volatiliteten hålls samtidigt tillbaka av AI-optimismen som fortsätter att lyfta riskfyllda tillgångar, trots den till synes oundvikliga bristen på energiråvaror längre fram, säger han till CNBC.

Tar hem vinster i energisektorn

Yung-Shin Kung, investeringsansvarig på Mast Investments, ser tydliga likheter med 2022, då råvarupriserna rusade efter Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina.

– Storleksmässigt är bidraget från långa energipositioner hittills i år jämförbart med det vi såg i mars 2022, säger han.

Nu har dock flera CTA-förvaltare börjat dra ned på sina satsningar i energisektorn. I takt med att fredsförhandlingarna mellan USA och Iran hackat fram har oljeprisets momentum försvagats, vilket fått flera modeller att minska exponeringen mot olja.

– De långa positionerna på energimarknaderna har reducerats som svar på ökad volatilitet och mer ryckiga prisrörelser, säger Abbey Capital-chefen Helen Doody.

Fler vinnare än energisektorn

Men även om energi varit den viktigaste drivkraften bakom årets uppgångar har vinsterna kommit från betydligt fler håll.

Enligt Yung-Shin Kung fångade CTA-fonderna först uppgången i ädelmetaller, främst guld och silver, innan fokus skiftade mot industrimetaller som väntas gynnas av investeringar i AI-infrastruktur och utbudsbegränsningar till följd av Iran-kriget.

Även råvarukänsliga valutor som norska kronan, australiska dollarn och brasilianska realen har utvecklats starkt under året, enligt Razvan Remsing.

– Energimarknaderna, och särskilt oljan, har genererat vinster i spåren av Gulfkriget, men våra vinster är på inget sätt koncentrerade till den sektorn, säger Remsing.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel