Bankens tvekan i försvarssektorn – köper inte dippen
Försvarsaktier har det fortsatt tungt.
Men trots fallande kurser är Citi ”ovilliga” att köpa i dippen, skriver CNBC.

Försvarsaktierna har tappat momentum på börsen efter den kraftiga uppgången tidigare i år, vilket EFN tidigare rapporterat om.
Men trots fallande kurser i spåren av Irankriget ser analytiker långsiktig potential i den tidigare stekheta sektorn.
– Vi blir mer och mer positivt inställda till Saab där vi räknar in en del större order i närtid, sa Tom Guinchard, aktieanalytiker på Pareto Securities.
I en analys publicerad på torsdagen uppger analytiker på storbanken Citi att de är ”ovilliga” att köpa i dippen, trots att de väntar sig att intäkterna stärks under andra halvåret. Det rapporterar CNBC.
Kanalen tar upp att ETF:en Ishares U.S Aerospace & Defence har fallit med runt 10 procent sedan början av mars efter krigsutbrottet. Under samma period har S&P 500 stigit med 8,6 procent.
”Kan påskynda köplägen i hela sektorn”
Analytikerna skriver att försvarssektorn i allt högre grad är sårbar för samma AI-relaterad oro som pressar andra branscher, däribland mjukvarusektorn.
Trots bolagsledningarnas bästa försök att hävda motsatsen blir AI-narrativet mot försvarsrelaterade tjänster allt starkare, skriver analytikerna.
”Vi har beskrivit läget i försvarssektorn som en återhämtningsfas som i huvudsak väntas under andra halvåret, vilket är anledningen till att vi har varit ovilliga att argumentera för köp på nedgången, men i takt med att detta överhäng kvarstår kan det påskynda köplägen i hela sektorn”.
Följ taggar



