Blankarnas dagar är räknade
Blankningen på Stockholmsbörsen uppgår till hundratals miljarder kronor. Det kan bli trångt i orderböckerna när positionerna ska stängas.

Bland Stockholmsbörsens mest blankade aktier beräknas det ta längst tid att stänga positionerna i Yubico, H&M och Hexatronic, enligt analystjänsten Holdings.
Aktie | Days to Cover (DTC) | |
SBB Norden B | 5,9 | |
Electrolux B | 4,7 | |
Hexatronic Group | 8,9 | |
Elekta B | 5,0 | |
Nibe Industrier B | 7,6 | |
Embracer Group | 8,1 | |
JM | 6,4 | |
H&M | 8,9 | |
Yubico | 12,6 | |
Avanza Bank | 7,7 | |
Källa: Holdings, 2025-05-22, *Better Collective exkluderat. |
För den som letar nästa kraftiga uppställ är ”Days-to-Cover” (DTC) ett viktigt mått. Det sätter blankningspositioner i relation till likviditeten i aktien och kan översättas till ”dagar att täcka”.
För att återlämna aktierna måste de först köpas
Ett latent köptryck skapas vid blankning. Aktier lånas för att senare säljas. Ambitionen är att återlämna aktierna till långivaren när kursen står lägre. Och för att lämna tillbaka aktierna, måste de alltså först köpas.
Kapitalförvaltare använder blankning som redskap för att justera sin exponering eller göra arbitrage. En hög värdering, ansträngd balansräkning eller annat bolagsspecifikt kan vara skäl till att spekulera i kurshaveri.
Aktie | Andel blankat kapital, totalt | |
SBB Norden B | 13,4% | |
Electrolux B | 10,4% | |
Hexatronic Group | 8,5% | |
Elekta B | 7,5% | |
Nibe Industrier B | 7,2% | |
Embracer Group | 6,5% | |
JM | 5,8% | |
H&M | 5,7% | |
Yubico | 5,3% | |
Avanza Bank | 5,3% | |
Källa: Holdings, 2025-05-22 |
Som kollektiv har blankarna haft rätt många gånger. SBB, Hexatronic, Nibe och Electrolux är några exempel från senare år. Samtliga finns fortfarande representerade i listan med Stockholmsbörsens mest blankade aktier.
Blankning skapar massiva flöden, åt båda håll. Enligt historiken är det ofta dumt och dyrt att gå i motsatt riktning.
Exempel på det omvända
Men det finns också exempel på det omvända. Saab, Mycronic och Avanza har genom åren hittats högt upp i listan bland börsens mest blankade bolag. Alltså aktier där ägarna är allt annat än missnöjda med kursutvecklingen de senaste åren.
Kraftiga uppställ kommer att ske, om och när blankarna ska stänga positioner. I vilken aktie är omöjligt att förutspå. Men att leta bland lönsamma bolag med hög DTC-siffra är ett bra ställe.
Days to Cover (DTC)
”Days to Cover” (DTC) översätts enklast till ”dagar att täcka”. Måttet sätter det aggregerade värdet på blankningspositionerna i relation till likviditeten i aktien. Det uttrycks i antal dagar och ger en uppskattning på antalet dagar som krävs för att återköpa det totala antalet blankade aktier. Holdings utgår från aktiehandeln senaste tre månaderna och att enbart blankarnas återköp står för omsättningen i aktien. Datan inkluderar blankningspositioner på minst 0,1 procent av kapitalet.
Följ taggar
Finansiella instrument i artikeln
