Boliden släpper rapport mitt i metallturbulensen – detta kommer marknaden titta på
Mitt i turbulensen på metallmarknaderna släpper Boliden sitt bokslut för 2025. Detta efter att aktien har mer än dubblats på ett halvår. För EFN pekar råvaruanalytiker ut de viktigaste punkterna i tisdagens rapport.
– Det blir väldigt viktigt för aktien i morgon, säger Johannes Grunselius på Sb1 Markets.

Metallmarknaderna har skakat de senaste dagarna: Efter fredagens historiska ädelmetallsras bjöd måndagen ånyo på stora prisrörelser.
Mitt i turbulensen släpper på tisdagen gruv- och smältverksjätten Boliden sitt bokslut för 2025. Detta efter att aktien har mer dubblats det senaste halvåret när koppar-, guld- och silverpriset har rusat.
Siffrorna kan bli dramatiska
På ett sätt talar det mesta för en ganska odramatiskt rapport, enligt råvaruanalytiker som EFN talat med. Detta då Boliden i fjol lämnade sin guidning för 2026 så sent som den 5 december. Då uppdaterade bolaget marknaden om årets förväntade volymer, halter och investeringsnivåer. Tidigare har bolaget släppt sin guidning i samband med rapporten för det tredje kvartalet.
– Operationellt ska det egentligen inte kunna hända så mycket eftersom de nyligen gav sin guidning för 2026, säger Christian Kopfer på Handelsbanken.
Siffrorna kan dock bli desto mer dramatiska. Marknaden präglades under det fjärde kvartalet av stora prisrörelser, där guldpriset rusade med 12 procent, kopparpriset med 20 procent och silver med drygt 50 procent.
– Det är ett svårt kvartal att räkna på eftersom priserna rörde sig så kraftigt. Det slår hårt på resultatet när leveranserna har skett under kvartalet. Resultatet kan därför avvika ganska mycket från vad analytikerna förväntar sig, säger Christian Kopfer.
"Borde bli starkaste kvartalet någonsin"
Enligt Johannes Grunselius på Sb1 Markets brukar analytikerna underskatta hur stigande priser slår igenom i Bolidens rörelseresultat.
– När priserna är på väg upp, då tenderar Boliden att slå förväntningarna och tvärtom när priserna är på väg ned. Det borde bli Bolidens starkaste kvartal någonsin och det ska bli spännande att se om de levererar på det, säger han.
Sp1 Markets-analytikern påpekar att samtidigt som priserna har rusat så har det skett stora förändringar i Boliden. Till exempel blir 2026 första helåret där Zinkgruvan i Askersund och Somincor i Portugal ingår i koncernen. Dessa förvärvades av Lundin Mining under fjolåret.
– Det blir viktigt att se var kostnaderna landar någonstans under det fjärde kvartalet eftersom det är det som analytikerna använder som bas när vi räknar framåt, säger han.

Enligt Johannes Grunselius är det också avgörande att Boliden inte kommunicerar ytterligare förseningar i zinksmältverket i norska Odda. Kapacitetsutökningen i Odda har tagit både längre tid och kostat mer än väntat och så sent som i samband med guidningen för 2026 tvingades bolaget skjuta på upprampningen med ytterligare två månader till första kvartalet i år.
– Jag skulle säga att det ligger nära 1 miljard kronor i vinstförbättring från Odda i förväntningarna för 2026. Det är ett stort delta som är 100 procent bolagsspecifikt. Det blir väldigt viktigt för aktien i morgon att det inte blir ytterligare förseningar där, säger Johannes Grunselius.
"Bra uppfattning om utdelningen"
Möjliga positiva överraskningar skulle kunna vara att Boliden väljer att ge mer detaljer kring Nautanenprojektet, enligt Johannes Grunselius. Nautanen är en kopparfyndighet som ligger cirka 15 kilometer nordväst om flaggskeppet Aitik. Nyligen meddelade Boliden att det har ansökt om att Nautanen ska klassas som ett strategiskt projekt i EU.
– Nautanen ska kopplas ihop med Aitik och skulle innebära att det blev väldigt mycket högre halter än snittet. Det vore intressant om de kan säga någonting om den, säger han.
Något som också kan påverka aktien på tisdagen är att Boliden släpper sin malmbasberäkning vid bokslutet. Malmbasen är en teknisk och ekonomisk bedömning av hur mycket malm som finns i en fyndighet och hur stor del som kan brytas med lönsamhet.
Malmbasen påverkas både av prospektering och av bolagets långsiktiga pris- och valutaantaganden. Tisdagens besked blir första gången som Somincor och Zinkgruvan ingår i malmbasen.
– Det visar vad Boliden har att utveckla men som ännu inte producerar och vi får bara en uppdatering en gång om året. Det är lite bortglömt i marknaden, säger Johannes Grunselius.
Analytikerna förväntar sig i snitt en utdelning på 9,91 kronor per aktie. Det är helt i linje med policyn att dela ut en tredjedel av vinsten.
– Det kommer inte att komma någon extrautdelning i år, så marknaden verkar ha en bra uppfattning om utdelningen, säger Christian Kopfer.
