Budfest på börsen – de kan stå näst på tur: ”Många kvar”
Buden haglar på börsen när flera kurskollapsade bolag är på väg att bli utköpta.
Jacob Stjernberg, investeringsansvarig på Artilia, pekar ut fler kandidater.
– Det har varit en av de tydligaste ”take-out”-kandidaterna, säger han om det danska byggbolaget Brødrene A & O Johansen.

Småbolagen har straffats stenhårt på börsen under de senaste åren med högre räntor, en svagare konjunktur och AI-oro som pressat sentimentet.
Efter rekordåret 2021, när 156 börsintroduktioner genomfördes i Sverige, har marknadsklimatet vänt för flera bolag som vid tidpunkten för noteringen var hajpade.
– Det var lite speciella tider då, man kunde notera nästan allting och många bolag blev, med facit i hand, noterade för tidigt, säger Christian Brunlid, småbolagsförvaltare på Handelsbanken Fonder.
Jacob Stjernberg, investeringsansvarig Artilia, delar den bilden:
– Många bolag kom in på skyhöga värderingar och sedan har småbolagssentimentet vänt, säger han.
Handlats långt från rekordnivåer
Samtidigt har de nedpressade värderingarna börjat locka till sig nya köpare. Riskkapitalbolag och industriella aktörer har under den senaste tiden visat ett växande intresse för svenska småbolag, där flera kurspressade börsbolag hamnat i fokus för uppköpsbud.
Sedan slutet av april har bland annat Cint, Nilörngruppen och Sleep Cycle fått bud på sig – bolag som alla haft en svag börsutveckling under en längre period och vars börsvärde, vid tidpunkten för budet, varit mellan 0,5 och 2 miljarder kronor.
Tre bud på kort tid
Cint
Noterades på Nasdaq Stockholm i februari 2021. Fick bud på sig den 27 april av det svenska riskkapitalbolaget Triton tillsammans med ett konsortium. Budet motsvarade en premie på 33 procent.
Nilörngruppen
I början av 2022 hade Cint ett börsvärde på 32 miljarder kronor. Då nådde även Nilörngruppen sin rekordnivå på cirka 1,3 miljarder kronor. Sleep Cycle nådde rekordnivå i mitten av 2021 med ett börsvärde på 1,7 miljarder kronor.
– Det är kul att riskaptiten går upp generellt, att det kommer bud och att aktörer vågar blicka framåt och bortom. Det har varit sparsmakat på det en tid, det är bra och gynnar resten av börsen, säger Christian Brunlid.
– Det är också en signal till ledningen och huvudägare att om man inte sköter sig ordentligt så finns det kanske andra som kan göra det bättre.

Kan bli fler bud på sikt
Christian Brunlid betonar att klimatet på börsen nu lugnat ner sig, vilket kan leda till fler transaktioner under året.
Under förra veckan noterades Bure- och Creades-innehavet Silex, som rusade med 178 procent på dagen för noteringen.
– I kölvattnet av Silex så kanske fler tittar på börsen som alternativ. Noteringsfönstret för hösten har öppnat sig lite mer tack vare det här. Bud i sig brukar inte trigga börsnoteringar, men det triggar igång ett sentiment som är lite mer positivt, säger han.
Christian Brunlid säger att det är svårt att investera utifrån potentiella bud.
– Vår strategi går inte ut på att försöka hitta budkandidater. Vi köper bolag för att vi vill tjäna pengar, men det är svårt att peka ut bolag som budkandidater. Jag har inte prickat rätt så många gånger.
Samtidigt utesluter han inte fler bud. Särskilt efter noteringsvågen 2021.
– Då finns det många kvar.
Jacob Stjernberg: Danska byggbolaget en budkandidat
Jacob Stjernberg håller med även om han lyfter fram att det är svårt att veta vilka bolag som skulle kunna bli föremål för bud.
– Det är i slutändan ägarbilden som styr och man vet inte så mycket som extern investerare, säger han.
Samtidigt framhåller han att han prickade rätt i norska SaaS-bolaget Zalaris, som fick ett bud från det nordiska riskkapitalbolaget Norvestor i mars i år. Bland de bolag han nu lyfter fram som potentiella uppköpskandidater finns fintechbolag som Qliro och Kambi. Det förstnämnda bolaget fick ett indikativt bud i juni 2025.
– Det finns en tydlig rationalitet för många nischbanker att plocka upp de bolagen för de har en kreditportfölj som kan stötta upp de befintliga kreditportföljerna. Då uppstår synergieffekter för nischbankerna kan ta bort en del av den fasta kostnadsmassan, säger han.
Även Upsales ser han som en potentiell uppköpskandidat. Detta eftersom bolaget generellt sett har presterat samtidigt som AI-baissen har straffat bolaget på börsen.
Danska Brødrene A & O Johansen, som är verksamt inom byggbranschen, lyfter han också fram.
– Det har varit en av de tydligaste ”take-out”-kandidaterna hur länge som helst. Här har du har en gammal huvudägare och vd där det inte finns några tydliga arvtagare i familjen samtidigt som bolaget går väldigt bra. Någon slags amerikansk HVAC-firma skulle kunna ta över det, eller ett bolag som Ahlsell, säger Jacob Stjernberg.
Finansiella instrument i artikeln

