Citi: Stigande polyesterpriser kan slå mot klädindustrin

Stigande polyesterpriser kopplat till de stigande oljepriserna kan slå mot klädesindustrin. Det skriver Citi i en analys.

H&M.
H&M logga. Foto: TT Nyhetsbyrån
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Banken noterar att Teijin Frontier, som är leverantör till bland annat Nike och Uniqlo, har höjt sina polyesterpriser med minst 20 procent i spåren av Iran-krisen.

Polyester står för ungefär 22 procent av H&M:s materialanvändning, uppger Citi samtidigt.

I analysen menas att de höjda polysterpriserna sannolikt kommer att slå hårdare mot försäljare av sportkläder, så som Adidas, eftersom dessa använder sig av mer polyester. Citi konstaterar visserligen att Adidas till 99 procent använder sig av återvunnen polyester, men menar att även denna kommer att stiga i pris.

Följ taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel