TOPPNYHETER:

Dubbla signaler från handeln – lönsamheten släpar efter

Handelsföretagen ser fortsatt positivt på försäljningen under kommande månader, samtidigt som förväntningarna på både lönsamhet och sysselsättning är negativa i samtliga delbranscher.
Det framgår av Svensk Handels Handelsbarometer för oktober.

Dagligvaruhandelns framtidsindikator sjönk med 4,6 enheter jämfört med september till 100,3. Även partihandeln backar med 4,1 indexenheter till 99,3. Sällanköpsvaruhandeln går mot strömmen och ökar med 0,5 indexenheter till 96,1, men ligger fortsatt under den neutrala nivån på 100.

”Det är positivt att handelsföretagen fortfarande tror på en ökad försäljning. Samtidigt är det oroande att förväntningarna på lönsamheten ligger kvar under neutralnivån i samtliga delbranscher. Många har haft några riktigt tuffa år, och för dem räcker det inte att försäljningen ökar. Det måste också bli mer kvar på sista raden”, säger Sofia Larsen, vd på Svensk Handel.

Följ ämne och taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel