Efter kritiserade draget – Flat Capital har backat 17 procent
Sebastian Siemiatkowski planerar att föra över hela sitt innehav i Klarna till investmentbolaget Flat Capital. Detta med målet att placera Flat "bland de 100 största börsbolagen i Sverige". Manövern har dock kritiserats och Flat-aktien har backat sedan beskedet, samtidigt som blankningen ökat.

Den 17 september blev det klart att Sebastian Siemiatkowski planerar att föra över hela sitt Klarna-innehav till investmentbolaget Flat Capital, där han är styrelseordförande.
Efter transaktionen kommer mer än 95 procent av Flat Capitals substansvärde att bestå av Klarna, den exakta andelen beror på Klarnas aktiekurs vid genomförandet.
– Detta kommer öka substansvärdet på Flat materiellt och kan potentiellt placera oss bland de 100 största börsbolagen i Sverige, och skapar också ytterligare förutsättningar för en flytt till Nasdaq Stockholms huvudlista, kommenterade Sebastian Siemiatkowski i pressmeddelandet.
Kritiserad manöver
Manövern har dock kritiserats, framför allt bland småsparare. Till exempel riktade sparprofilen Olle Qvarnström i ett blogginlägg skarp kritik mot Sebastian Siemiatkowski – som i det närmaste ta över kontrollen helt i investmentbolaget.
Storägarna har dock varit förtegna om situationen, vilket EFN tidigare har rapporterat om.
Sedan stängningen den 16 september – dagen innan apportemissionen annonserades – har Flat-aktien gått ned med drygt 17 procent. Och sedan 3 september har börsvärdet också minskat med nästan en miljard.
Publik blankare har tagit position
Efter beskedet har också blankningen ökat och ligger nu totalt på 1,75 procent, enligt ägardatatjänsten Holdings.
Amerikanska hedgefonden Voleon Capital Management LP syns som publik blankare med en position på 1,1 procent, vilket framgår av FI:s blankningsregister.
Klarna-aktien har tappat sedan noteringen
Klarna noterades på NYSE den 10 september och har sedan stängningskursen den dagen backat med 6 procent.
Följ taggar
