Efter Rheinmetalls fall – vd:n ser långsiktig boom

Intensiva fredsförhandlingar fick försvarsaktier i Europa att falla rejält i slutet av november.
Men tyska jätten Rheinmetalls vd ser långsiktig boom i industrin – oavsett om ett fredsavtal nås eller ej.
Det rapporterar Bloomberg.

En självgående bandhaubits 2000 under en övning med tyska armén. Bandhaubitsen har utvecklats av Rheinmetall och KMW.
En självgående bandhaubits 2000 under en övning med tyska armén. Bandhaubitsen har utvecklats av Rheinmetall och KMW. Foto: TT Nyhetsbyrån
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Rheinmetalls vd Armin Papperger är tydlig med att han önskar fred i Ukraina.

Men ett fredsavtal kommer ”absolut inte kommer påverka” företagets verksamhet framöver, menar vd:n.

Den tyska försvarsjätten, som bland annat tillverkar artilleriammunition, pansarfordon och militär utrustning, väntas gynnas av ökade europeiska och tyska försvarsutgifter fram till slutet av decenniet, skriver Bloomberg.

I förra månaden meddelade försvarskoncernen att man siktar på 50 miljarder euro i försäljning till 2030 med en rörelsemarginal på över 20 procent.

Spår uppsving för sektorn

Armin Papperger säger till Bloomberg att Rheinmetall redan har kontrakt med flera NATO-länder och för samtal om ytterligare affärer. I det stora hela är satsningen i Ukraina liten jämfört med bolagets affärer inom hela Nato, menar han.

Beslag av ryska tillgångar i Europa skulle kunna fungera som en ”accelerator” för den europeiska försvarsindustrin, säger han vidare.

EFN har tidigare rapporterat om att flera analytiker spår ett uppsving för försvarssektorn framåt.

”Ukraina har kommit att bli en väldigt liten del av investeringsstoryn”, skrev Morningstars försvarsanalytiker Loredana Muharremi till EFN då.

Finansiella instrument i artikeln

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Nytt nummer ute varje vecka

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;