Ericsson slår estimaten – vd:n: ”Stabila framsteg”

Ericsson slår analytikernas förväntningar med ett justerat ebita-resultat på 15,8 miljarder kronor.
Telekomjättens jättekassa på 50 miljarder lämnar utrymme för ökad återföring till aktieägarna, meddelar vd Börje Ekholm.
"Aktien borde gå upp", kommenterar förvaltaren Lars-Erik Lundgren.

Förvaltaren Lars-Erik Lundgren om Ericssons starka rapport. Foto: TT och Pressbild
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Analytikernas förväntningar på Ericssons omsättning i det tredje kvartalet låg på 55,7 miljarder kronor. Här landade man på 56,2 miljarder där telekomjätten visade tillväxt inom tre av fyra marknadsområden.

Det justerade ebita-resultatet landade på 15,8 miljarder kronor, jämfört med analytikernas prognoser på 14,1 miljarder kronor.

Bruttomarginalet ökar jämfört med samma kvartal i fjol, från 45,6 procent till 47,6 procent.

"Under tredje kvartalet nådde marginalerna upp till en ny långsiktigt hållbar nivå efter starka operativa förbättringar de senaste åren. Försäljningen inom Cloud Software and Services ökade med 9 procent, driven av stark tillväxt inom kärnnät", skriver vd Börje Ekholm.

Stor kassa

EFN har tidigare rapporterat att Ericsson är i färd med att lansera ett aktieåterköpsprogram.

Vd:n Börje Ekholm skriver att bolaget ska kommunicera vad man ska göra med sin kassa på drygt 50 miljarder i samband med nästa kvartalsrapport, i januari.

"Stabilt kontinuerligt kassaflöde och försäljningen av Iconectiv bidrog till en stark nettokassa för tredje kvartalet, vilket lämnar utrymme för ökad återföring till aktieägarna. Styrelsens rekommendation avseende skalan och formen för återföringen kommer att ingå i rapporten för fjärde kvartalet för beslut av årsstämman", skriver han.

Ekholm specificerar också en ökad återföring av överskottskapital till aktieägarna "genom högre utdelningar och/eller ett återköpsprogram för aktier" med stöd från avyttringen av Iconectiv, i rapporten.

“Så här tydliga, att vi ser att det finns ett utrymme att återföra kapital till aktieägarna, har vi inte varit. Tidigare har vi sagt att styrelsen återkommer med resultatet av översynen av kapitallokeringsstrukturen inför årsstämman, nu säger vi att styrelsen kommer att återkomma med formerna för återföringen av överskottskapital till ägarna inför årsstämman”, säger Ericssons presschef Ralf Bagner.

Skulle styrelsen ta beslut om återköp av aktier är det ett historiskt beslut, då Ericsson aldrig tidigare haft ett aktieåterköpsprogram.

Förvaltaren: "Aktien borde gå upp"

Förvaltaren Lars-Erik Lundgren, med Ericsson som innehav i fonden Aktie-Ansvar Sverige, tycker att rapporten ser bra ut.

Förvaltaren Lars-Erik Lundgren
Foto: Pressbild/Johan Hampf

"Inte hittat några fel. Bra att man höjer bruttomarginalen för affärsområdet Networks", skriver han i en kort kommentar där han också är positiv till Ericssons stora kassa.

Han fortsätter:

"Networks och Clouds går bättre än väntat och med ett normalt säsongsmönster i Q4 bör det innebära att estimaten går upp några procent. Också kassaflödet är bättre väntat. Aktien borde gå upp."

Följ taggar

Finansiella instrument i artikeln

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Nytt nummer ute varje vecka

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;