Ericssons börssuccé – bästa dagen på 23 år

Ericssons rapport slog förväntningarna på alla punkter.
Siffrorna resulterade i att aktien rusade 18 procent och det blev den bästa börsdagen för bolaget sedan 2002.

Tisdagen blev den bästa handelsdagen för Ericsson på 23 år. Foto: TT och Shutterstock
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Analytikernas förväntningar på Ericssons omsättning i det tredje kvartalet låg på 55,7 miljarder kronor. Här landade man på 56,2 miljarder där telekomjätten visade tillväxt inom tre av fyra marknadsområden. Däremot landade

Både omsättning och resultat slog analytikernas förväntningar och vd:n Börje Ekholm lyfter fram bruttomarginalökningen, som gick från 45,6 procent till 47,6 procent.

"Under tredje kvartalet nådde marginalerna upp till en ny långsiktigt hållbar nivå efter starka operativa förbättringar de senaste åren. Försäljningen inom Cloud Software and Services ökade med 9 procent, driven av stark tillväxt inom kärnnät", skriver han i sitt vd-ord.

Ekholm nämner också en ökad återföring av överskottskapital till aktieägarna "genom högre utdelningar och/eller ett återköpsprogram för aktier" med stöd från avyttringen av Iconectiv, i rapporten. Något som verkligen gick hem på marknaden. Aktien rusade under dagen 18 procent och blev den bästa börsdagen för Ericsson på 23 år.

Kommande återköpsprogram

Telekomjättens kassa har svällt till drygt 50 miljarder vid utgången av kvartalet. EFN har redan i slutet av september rapporterat att allt talar för återköp av aktier.

Ekholm nämner också en ökad återföring av överskottskapital till aktieägarna "genom högre utdelningar och/eller ett återköpsprogram för aktier" med stöd från avyttringen av Iconectiv, i rapporten.

“Så här tydliga, att vi ser att det finns ett utrymme att återföra kapital till aktieägarna, har vi inte varit. Tidigare har vi sagt att styrelsen återkommer med resultatet av översynen av kapitallokeringsstrukturen inför årsstämman, nu säger vi att styrelsen kommer att återkomma med formerna för återföringen av överskottskapital till ägarna inför årsstämman”, säger Ericssons presschef Ralf Bagner.

Analytiker – 10 miljarder till aktieägare

Sami Sarkamies, analytiker på Danske Bank, sa till EFN tidigare idag att det handlar om försäljning på drygt 10 miljarder kronor som kan återföras till aktieägarna genom en extrautdelning eller ett aktieåterköpsprogram.

– Den ordinarie utdelningen ligger runt 10 miljarder kronor, därtill kan ytterligare 10 distribueras. Jag tror att de fortsatt är något konservativa och möjligen ha utrymme för förvärv, säger han.

Även EFN:s analytiker, Peter Hedlund, skriver i sin rapportkommentar att det är tydligt att det blir återföring till aktieägarna:

"Nettokassan har efter avyttringen av Iconectiv i kvartalet ökat till 52 miljarder kronor och styrelsen gör det tydligt att det kommer bli en återföring till ägarna. Huruvida det blir en extrautdelning eller återköp, som EFN tidigare rapporterat om står för dörren, får vi veta i bokslutet", skriver han.

Finansiella instrument i artikeln

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Nytt nummer ute varje vecka

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;