Förvaltaren om hårdblankade kursfloppen: ”Aldrig varit billigare”
– Den har aldrig varit billigare, säger han i EFN:s Börslunch.

Prenumerera från 225 kr/mån – magasinet med unika analyser, intervjuer och reportage.
Specialfettbolaget AAK har en dyster svit bakom sig på Stockholmsbörsen och har handlats ner över 45 procent sedan toppen i oktober 2024.
Jon Hyltner, förvaltare på Pareto Asset Management, säger att aktien haft en svag utveckling som accelererade när bolagets rapport för det andra kvartalet bommade förväntningarna men att investerare typiskt sett letat sig till aktien för stabil utveckling.
– Egentligen en tråkigt stabil utveckling som man vill ha. De gnetar sig till lite bättre lönsamhet per kilo hela tiden och så ska man få en utveckling på 10 procents ebit-tillväxt som tillsammans med utdelning ger en bra avkastning.
Trenden som behöver vända
Han tycker att AAK kommer från en period där aktien gått bra men att förväntansbilden då varit alldeles för låg. Nu har förväntningarna på bolagets vinst planat och efter det andra kvartalet föll förväntningarna till och med.
– Den här trenden behöver vända och peka upp positivt innan multipeln kommer komma tillbaka. Men för de som är helt övertygande om att det här kommer tillbaka så är det ett väldigt bra läge att köpa aktien nu, för den har aldrig varit billigare.
Aktien är den tolfte mest blankade aktien i Sverige enligt FI:s blankningsregister, där de korta positionerna nu uppgår till 8,35 procent. En anledning till det, enligt Jon Hyltner, är att bolaget historiskt binder sitt rörelsekapital i insatsvaror vilket gör att kassaflödet inte följer med under vissa år.
– Och det tycker många som blankar är bra för då tror de att det är något fel på bolaget.
– Men det är lite den strukturen de har, ser man på kassaflödet över långa cykler är de helt okej, säger han.
Urusel kassaflödeskonvertering
Erik Bertilsson, förvaltare på Lancelot Asset Management, säger att bolagets kassaflödeskonvertering under perioden innan covid var helt okej.
– Men sedan med inflationsmiljön som följde så har den varit urusel, säger han.
Han ser också att det sammanfallit med att flera av AAK:s kunder gått betydligt sämre.
– Generellt sett är det inte så kul att vara en underleverantör till en bransch som går dåligt.
Nyckelfaktorerna för kommande kvartal
Jon Hyltner säger att bolaget under kommande kvartal behöver visa att förbättringen av ebit per kilo-nivåerna inte enbart beror på en starkare konjunktur utan att man själva har kontroll.
– Så att de återigen kommer tillbaka på en bra trend och kan försvara sin lönsamhet. Det blir nyckelfaktorer för kommande kvartal och kommer vara jätteviktigt för aktien, säger han i Börslunch.
AAK handlas likt Stockholmsbörsen svagt nedåt på torsdagen.


