Fredrik Warg och Karl Hedberg om rapportsäsongen

Bank-sektorn börjar bli intressant, Volvo och Atlas Copco lär gå starkt och Hexagon ska man äga just nu.
Det är några av sakerna som SEB:s Fredrik Warg och Carnegies Karl Hedberg snackar om i dagens "Börslunch".

Fredrik Warg och Karl Hedberg i "Börslunch" tillsammans med EFN:s programledare och analytiker Kelly Connelin.
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Rapportperioden må inte vara över riktigt ännu, men i Sverige har de största bolagen redan öppnat upp böckerna för det tredje kvartalet.

Fredrik Warg, global chef över rådgivande förvaltning på SEB, och Karl Hedberg, aktiechef på Carnegie Private Banking, ger sina utvärderingar av rapporterna hittills i dagens "Börslunch" på EFN.

Duon kommer först in på storbankerna, där de flesta slog marknadens förväntningar och aktiekurserna fick en skjuts uppåt.

– Bank börjar bli intressant att titta på igen. Det har varit ett tufft 2024 med fallande vinster jämfört med 2023, eftersom räntorna varit på väg ned. Men jag tror att vi börjar komma till en punkt nu där förväntningarna på ytterligare räntesänkningar inte kommer att bli större. Då kan bank-aktierna leverera igen och se ett bättre vinstmomentum. Sen finns det mycket kapital i bankerna som kommer att behöva delas ut till aktieägarna eller via återköps program, säger Karl Hedberg.

Fredrik Warg håller med:

– Jag tror att det finns stora möjligheter, framförallt om räntan inte går ned lika mycket som marknaden tror.

Tror på Atlas Copco och Volvo

Duon går över till att diskutera verkstadssektorn och Fredrik Warg konstaterar att Atlas Copco fick sig en törn på sin Q3-rapport men tror ändå att bolaget kommer studsa tillbaka.

– Det är ett högt värderat bolag och har varit det länge. Men det är det sämsta argumentet att inte köpa en aktie, för en framgångssaga brukar fortsätta vara just det. Så jag tror att Atlas Copco kommer att komma tillbaka.

Han fortsätter:

– Det var också lite oro när siffrorna för Volvos Q3 kom in, men aktien har gått ganska bra efter rapporten. Och jag tror ändå att bolag som Atlas Copco och Volvo kommer att gå oerhört bra framöver.

Karl Hedberg
Karl Hedberg, aktiechef på Carnegie Private Banking. Foto: Pressbild
Fredrik Warg, SEB
Fredrik Warg, global chef för rådgivande förvaltning på SEB. Foto: Pressbild

Karl Hedberg tycker att marknadens reaktioner på Q3-rapporten visar att investerarna lägger fokus på bolagens guidning framåt i stället för att stirra sig blinda på resultaten.

– Trots att resultaten i många fall kommit in något lägre än förväntansbilden så har det ändå räckt för att hålla aktiekurserna på ungefär samma nivå. Så det är tydligt att investerarna blickar in i nästa år i stället och att scenariot är att vi får en återhämtning av konjunkturen och att det inte kommer bli så mycket sämre.

Vågar inte vara utan Hexagon just nu

Electrolux levererade en rejäl miss i sin Q3-rapport och aktien föll tvåsiffrigt som följd. Karl Hedberg håller med om att rapporten var en besvikelse men tycker att marknadens reaktion var överdriven.

– Det finns nog många som är rädda för att det kommer behövas en kapitalinjektion i bolaget för att ta ned skuldsättningen, vilket jag inte tror behövs. Men det är något som tynger aktien.

Hexagon bommade också förväntningarna i sin Q3 men bolaget meddelade samtidigt att man ska knoppa av sin "ALI"-divison, vilket fick aktien att gå upp på rapportdagen.

– Den nyheten vägde upp en rapport som var något sämre än förväntat, säger Hedberg.

Fredrik Warg fyller i:

– Jag tror att det kommer att synliggöra värden i bolaget och det här är en väldigt stor del, värdemässigt, av Hexagon. Jag skulle aldrig våga ligga utan den aktien just nu.

Karl Hedberg tror att avknoppningen kan noteras separat och att det inte blir ett uppköp innan dess.

– Absolut en intressant aktie att titta på inför en kommande återhämtning. Just nu tyngs man av sin exponering mot fordon- och byggindustrin. Men även där kommer vi komma till en punkt där vi börjar se en bättre efterfrågan.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Nytt nummer ute varje vecka

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;