Fyndläge efter AI-frossan – här är aktien som ska upp
AI-oron är överdriven. Journalhanteraren Carasent har växt snabbt och börjat få ordning på lönsamheten. Givet den höga andelen återkommande intäkter och de stora inlåsningseffekterna är förutsägbarheten stor. Här finns chans till kurslyft.

Med handen på hjärtat är det nog rätt få som kan säga sig känna till lilla Carasent. Bolaget uppstod 2001 som en avknoppning från norska Telecomputing och fick namnet Apptix. Samma år noterades Apptix på Oslobörsen och startade verksamhet i USA. År 2016 såldes Apptix Inc och den amerikanska verksamheten avvecklades. Två år senare förvärvade Apptix den svenska journalhanteraren Evimeria, som är grunden till det bolaget är i dag. Året därpå bytte Apptix namn till Carasent. Riskkapitalbolaget Vitruvian Partners gick senare in som ny huvudägare och i slutet av 2024 flyttades aktien från Oslobörsen till Stockholmsbörsen.
Carasent är sedan förvärvet av Evimeria svenskt, baserat i Göteborg. Bolaget säljer molnbaserade journalsystem till privata och ideella vårdgivare. Basen i produktportföljen är journalsystemet Webdoc som används av över 800 privata vårdgivare i Norden. Därtill erbjuder man flera andra journalsystem, och dessutom plattformstjänster och konsulttjänster för implementering.
I journalsystemen sköts bland annat patientbokningar, fakturering, kalenderhantering och dokumentation av patientdata. Ungefär 20–30 procent av vårdpersonalens arbetstid sker i journalsystemen. Kan man minska mängden onödig administration är det guld värt för kunderna, eftersom personalen då kan lägga mer tid på att undersöka patienter och ställa diagnoser.
Journalsystemen säljs enligt klassisk Saas-modell, vilket innebär att en mycket hög andel av intäkterna är årligen återkommande.
Carasent har lyckats växa snabbt och ambitionen är att fortsätta på inslaget spår. De senaste tre åren har försäljningen växt med 19 procent i snitt. Sedan Daniel Öhman blev vd för fyra år sedan har bolaget hunnit med mycket. Verksamheten kring Webdoc i Norge avvecklades och ordentliga personalnedskärningar sparade stora summor pengar.
Millennium ett orosmoln
För Daniel Öhman är det här ingen ny övning. Han har nämligen byggt om bolag inom vårdsektorn flera gånger tidigare. Senast som mångårig vd för GHP Specialty Care.
Ett orosmoln för Carasent var länge införandet av amerikanska Oracles journalsystem Millennium i Västra Götalands region. Millennium infördes i november 2024 och fick pausas efter bara tre dagar efter häftig kritik från användarna.
Sedan dess har haveriet utretts av flera aktörer. Införandet hade kunnat innebära ett stort kundbortfall för Carasent och låg länge som en våt filt över aktien. Men i februari stod det klart att regionen framöver ska ha en modulär strategi, där dellösningar köps in. Kunderna ser således ut att få behålla Carasents lösningar och ägarna kan äntligen andas ut.
Chansen finns dessutom att fler privata vårdkliniker i Västra Götalands region nu väljer Carasents lösningar eftersom de inte haft möjlighet att byta sedan Millennium infördes.
För perioden 2026–2028 är Carasents mål att växa organiskt med 15 procent per år och att i slutet av perioden ha en ebitdamarginal på 35 procent.
För att nå dit krävs det både att man får in nya kunder och att man säljer mer till de befintliga. En expansion i Tyskland kan om det går vägen innebära båda delarna. För halvtannat år sedan köpte Carasent den tyska journalhanteraren Data-AL. Sedan dess har man utvecklat en anpassad version av Webdoc, kallad Webcur, för den tyska marknaden.
I Tyskland har det tidigare varit otillåtet att ha patientdata i molnet, vilket gjort att de flesta journalsystemen är från 80- och 90-talet. Men numera är molnbaserade journalsystem lagliga i hela landet. Tanken är att använda Data-AL som en språngbräda genom att först överföra de befintliga kunderna till Webcur och sedan växa vidare.
Carasent prognos | 2024 | 2025 | 2026P | 2027P | 20289 |
|---|---|---|---|---|---|
Omsättning, mkr | 275 | 344 | 370 | 430 | 490 |
Omsättningstillväxt, % | 15 % | 25 % | 8 % | 16 % | 14 % |
Ebitda, mkr | 7 | 73 | 95 | 135 | 160 |
Ebitdamarginal, % | 2 % | 21 % | 26 % | 31 % | 33 % |
Rörelseresultat, mkr | –55 | 9 | 36 | 65 | 90 |
Rörelsemarginal, % | –20 % | 3 % | 10 % | 15 % | 18 % |
Ev/ebitda | 249,4 | 21,6 | 16,2 | 11,4 | 9,6 |
Ev/ebit | –30,0 | 168,1 | 42,7 | 23,6 | 17,1 |
Källa: EFN Finansmagasinet/Börsdata
Risk för konkurrens pressar aktien
Oron kring konkurrens från AI har pressat aktien som gått ned 18 procent i år. Något som kan tyckas lite oförtjänt med tanke på de stora inlåsningseffekterna som präglar journalsystem. Att byta är helt enkelt väldigt jobbigt. Dessutom jobbar Carasent mycket med implementering av AI i sina system. Exempelvis har man AI-verktyget Medsum, som skapar automatiska journalförslag utifrån patientbesök. Där har man skrivit avtal med över 100 betalande användare bara den senaste månaden.
Rapporten för det första kvartalet gjorde marknaden lite besviken. De årligen återkommande intäkterna växte starkt med 16 procent, men den totala tillväxten drogs ned av lägre konsultintäkter än förra året. Kundbortfallet mätt i årstakt var fortsatt lågt, kring 3 procent.
Vi vågar ändå tro att försäljningen stiger 8 procent i år. Norden går starkt, men expansionen i Tyskland lär inte bära frukt förrän nästa år. För 2027 och 2028 tror vi att försäljningen stiger med 16 respektive 14 procent. Marginalen tror vi kommer att närma sig målet om 35 procent.
Ägare | Kapital | Röster |
Vitruvian Partners | 19,15% | 19,15% |
Carasent | 7,56% | 7,56% |
Handelsbanken Fonder | 5,65% | 5,65% |
Avanza Pension | 4,41% | 4,41% |
Andra AP-fonden | 4,36% | 4,36% |
Källa: Börsdata
Chans till kurslyft
Skalbarheten finns där. Kostnaden för att sälja ytterligare en kodremsa är låg, vilket gör att mycket av tillväxten trillar ned på sista raden. Det gör att marginalen kan stiga när intäkterna växer.
Drar vi av nettokassan på drygt 100 miljoner kronor från börsvärdet är värderingen 16 gånger ebitda på årets prognos. Nästa år faller multipeln till 11, och året därpå till 10. Inte särskilt blodigt givet den höga tillväxten.
Marknaden brukar vara villig att betala upp för förutsägbarheten som kommer med hög andel återkommande intäkter. Visst finns det risker. AI är något av ett tveeggat svärd. Å ena sidan ökade mervärden för användarna och sänkta kostnader för utveckling, å andra sidan risk för en helt ny konkurrensbild. Dessutom skulle ett regeringsskifte i höst kunna sätta press på den privata vårdsektorn.
Men vi tror oron är överdriven. Byteskostnaderna är höga, och risken att små kliniker skulle utveckla egna system begränsad. Här finns chans till kurslyft – köp Carasent.
Casarent
BÖRSVÄRDE: 1,7 miljarder kronor
AKTIEKURS: 22,95 kronor
FÖR: Affärsmodellen gör att när intäkterna tickar på uppåt krymper kostnadsbasen relativt sett. Samtidigt är värderingen låg givet den höga tillväxten.
Följ taggar
Finansiella instrument i artikeln

