Här är Kinneviks nya styrelse
Drottning Cristina har fått ett nytt hov. I dagarna kliver en ny trio in på slottet och in i Kinneviks paradrum. Uppdraget är tydligt: att vända den pressade aktiekursen och vinna tillbaka förtroendet bland ägarna.

Samtidigt som aktieägarna jublade över Stenbecks återkomst som styrelseordförande, slutfördes en större omdaning av Kinneviks styrelse. Tre nya ledamöter röstades in: Camilla Giesecke, toppchef på Klarna, Henrik Lundin, som förvaltar IKEA-pengar på IMAS Foundation, och Rubin Ritter, tidigare vd för Zalando.
Noggrann planering
Att döma av formuleringarna på stämman så har rekryteringsprocessen varit minutiös.
Marie Klingspor, som representerade valberedningen, berättade att man hade “hållit ett stort antal möten, intervjuat många kandidater och fört flera dialoger”.
Med andra ord: det är inte bara att valsa in i vad som håller på att bli Cristinas nya hov.
– Jag har haft möjlighet att intervjua de nya styrelsemedlemmarna, sonderat terrängen och fått diskutera de utmaningar som Kinnevik står inför, sa Cristina Stenbeck från scenen.
Kinneviks önskade styrelsekompetens
Djup investeringskompetens och starka nätverk
Operativ erfarenhet av att utveckla framstående tillväxtbolag
Erfarenhet av ägar- och bolagsstyrning
Strategiskt tänkande
Internationella perspektiv
Källa: Kinnevik
Efter detta var det styrelseledamöternas tur att presentera sig. Camilla Giesecke var den mest kortfattade av de tre.
– Jag har alltid haft största respekt för Kinnevik och ser mycket fram emot det här uppdraget, sa hon från scenen.
Henrik Lundin, å sin sida, grävde där han stod och citerade Ingvar Kamprad.
– Ingvar Kamprad sa att “bara den som sover inte gör några misstag”. Jag tror att utmaningar för med sig många möjligheter, sa han.

Det ska nya styrelsen bidra med
I ett mejl till EFN vidareutvecklar han resonemanget, och beskriver att han ser fram emot att ta sig an kursutvecklingen tillsammans med den övriga styrelsen och ledningen.
I kallelsen till årsstämman framgår också vad varje ledamot förväntas bidra med:
Cristina Stenbeck tillför “en strategisk vision” och har “även omfattande investeringskompetens”.
Henrik Lundin, i sin tur, “kompletterar denna kompetens”.
Camilla Giesecke “bidrar med ett operativt perspektiv”, medan Rubin Ritter “tillför erfarenheten av att ha utvecklat ett ledande europeiskt tillväxtbolag”.
"De har det man vill se"
Stefan Wård, analyschef på Pareto, tycker att laguppställningen är stark.
– Starka kandidater rakt igenom. Bra erfarenheter, bra profiler och mycket oberoende. De har det man vill se. Med tanke på aktiekursen skulle man kunna tänka sig att det skulle vara svårare att attrahera kompetens, säger han.
Stefan Wårds analys om den nya styrelsen
Om Henrik Lundin: Född 1974, vd och investeringschef för IMAS Foundation sedan 2014 som finansiellt stödjer INGKA Foundation. Tidigare chefsstrateg på Nordea.
Han är styrelseledamot i det svenska fintechbolaget Lysa Fonder.
Stefan Wård: Starkt grundläggande allokeringstänk och kan bidra med portföljkonstruktion och riskavvägning.
Om Camilla Giesecke: Född 1980, Operativ chef på Klarna sedan 2022 (tidigare finanschef och expansionschef).
Har tidigare varit styrelseledamot i BHG Group och YCONS. Är närvarande styrelseordförande i rakhyvelsbolaget Estrid.
Stefan Wård: Stark profil, ser ut att ha exemplariska meriter för att skala snabbväxande bolag vilket kommer passa väl för Kinneviks portfölj.
Om Rubin Ritter: Född 1982. Han var delad vd på Zalando mellan 2010 och 2021 och har därefter jobbat med investeringar i tillväxtbolag.
Stefan Wård: Rubin är en superstark kandidat, track record som en av grundarna till Zalando, adderar kompetens och access till den kontinentala tech-marknaden.
Stefan Wård adresserar också den gröna elefanten i rummet.
– Styrelsen behövde uppdateras för att vara till fördel för Kinnevik. Oavsett vad man anser om Harald Mix och Susanna Campbell, så var deras roller i Kinnevik inget som uppskattades av marknaden.

Klingspor verkar nöjd
Den nya styrelseledamoten Henrik Lundin fanns dock också på Northvolts ägarlista. IMAS Foundation var den tionde största ägaren i det som beskrivits som den största svenska konkursen i modern tid. De indirekta kopplingarna till Northvolt – samt till Mix-bolagen Stegra och Aira – sågs inte med blida ögon av marknaden. Detta kom också att påverka synen på batterijättens grundare Harald Mix och styrelseledamoten Susanna Campbell.
Kommer investeringen i Northvolt även att påverka hur aktieägarna ser på Henrik Lundins roll i styrelsen?
– Nej, jag ser inte det som något problem. För några år sedan var kritiken snarare hur man missat nordiska investeringar som Northvolt. Tror inte att man kommer fästa någon större vikt vid detta, säger Stefan Wård.
Johan Klingspor, storägare och Kinnevik-arvinge, har varit en av de vassaste kritikerna av Harald Mix och Susanna Campbells styrelseengagemang.
– Jag betvivlar inte kompetensen hos Harald Mix eller Susanna Campbell, men det är olyckligt att ett bolag tar stora beslut i styrelsemedlemmars bolag, där de har stort inflytande, sa han i en intervju med EFN tidigare i vår.
Den nya styrelsen verkar dock ha imponerat även på honom.
“Jag har inte så mycket synpunkter på de nya styrelseledamöterna”, skrev han i ett sms i samband med stämman.
Hur kommer de agera?
Så, hur kommer trion att agera i styrelserummet? Enligt tidigare styrelsekollegor talar allt för att de kommer att imponera.
Oscar Björklund, vd på Lysa Fonder, där Henrik Lundin är styrelseledamot, säger:
– Henrik är en superhärlig person. Verkligen jordnära, även om det är ett slitet begrepp, säger han.
– Extremt framgångsrik, men i vårt styrelserum möter han alla på rätt nivå. Det är aldrig konstigt att prata om både högt och lågt.
Ben Eliass, vd på Estrid, där Camilla Giesecke är styrelseordförande, beskriver henne som “sympatisk, inlyssnande och rak”.
– Hon har sett många delar av Klarna, ett av de mest framgångsrika företagen i svensk bolagshistoria.
Gustaf Öhrn, vd på BHG Group, där Camilla Giesecke var ledamot under en kortare period, instämmer:
– Jag gillade verkligen Camilla – smart, påläst och sympatisk, men det känns som att vi inte hann jobba tillräckligt länge för att jag skulle kunna bidra med något mer.
Kinneviks hela styrelse:
Cristina Stenbeck, ordförande
Jan Berntsson, ledamot
Camilla Giesecke, ledamot
Claes Glassell, ledamot
Henrik Lundin, ledamot
Maria Redin, ledamot
Rubin Ritter, ledamot
Följ taggar
Finansiella instrument i artikeln
