Industrivärden årets vinnare bland investmentbolagen

Det ser spretigt ut bland investmentbolagen – Kinnevik handlas till en 38-procentig rabatt medan problemtyngda Ratos har gjort en oväntad revansch och handlats upp 25,6 procent under året.
Bland de stora investmentbolagen är det dock Industrivärdens aktieägare som kammat hem storkovan.

Industrivärdens vd Helena Stjernholm. Bolaget går ut som årets vinnare bland investmentbolagen på börsen. Foto: TT Nyhetsbyrån
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Bland de stora investmentbolagen på marknaden har Industrivärden presterat bäst på börsen i år. Innehav som Sandvik och Volvo har bidragit till att lyfta aktien, som under året har genererat en totalavkastning, inklusive utdelningar, på 21,8 procent. Det tål att jämföras med Stockholmsbörsens breda index SIXRX, som under samma period har stigit med 12,45 procent.

Bland de mindre bolagen har problemtyngda Ratos överraskat på uppsidan, och genererat en total avkastning på 25,6 procent. Under året har bolaget pekat ut en ny vd, före detta Elekta-vd:n Gustaf Salford som tar över stolen från Jonas Wiström, och försökt övertyga investera marknaden om att det finns potential i bolagets nya strategi.

Årets förlorare

Investmentbolaget som har tappat mest på börsen är Bure, kopplat till en sättning i substansvärdet – på årets sista handelsdag uppgår det till 269,4 kronor per aktie, samtidigt som aktien handlas för 246 kronor per aktie, vilket motsvarar en rabatt på 8,55 procent.

Substansvärdes-tappet kan bland annat härledas till cybersäkerhetsbolaget Yubico, som rasat nära 70 procent under året, liksom medicinteknikbolaget Xvivo Perfusion, som är ned 64 procent. IVF-bolaget Vitrolife har inte heller bidragit till att lyfta stämningen, med en nedgång på 38,2 procent.

Hajpad gigant faller

Även Latour, som handlades upp kraftigt i början av 2025, har fallit tillbaka rejält. Framgångsrika investeringar gav tidigare aktien en betydande premie mot substansvärdet, och den handlas fortfarande över detta. Under året har dock marknaden successivt pressat ned premien, och aktien är ned 7,23 procent hittills i år.

Stenbeck-sfärens Kinnevik har haft ett dramatiskt år, där Cristina Stenbeck aviserade sin återvändo till styrelsen tidigare under våren, vilket injicerade entusiasm om det pressade investmentbolaget på marknaden. Föregående månad meddelade bolaget att nuvarande vd Georgi Ganev tar ett kliv åt sidan. Någon ny vd har ännu inte utsetts.

Bolaget brottas med att de onoterade bolagens bokvärde inte prisas in av marknaden, i likhet med Investor och Lundbergs. Här har Industrivärden en fördel, eftersom de knappt har några onoterade innehav.

Investmentbolag

Avkastning inkl. utdelning

Aktiepris den 30 dec

Premie/rabatt

Industrivärden

+21,8%

414,8 kr

+6,43%

Svolder

+15,66%

59,2 kr

-0,78%

Öresund

+15,92%

118 kr

-1,9%

Investor

+15,09%

330,8 kr

+6,68%

Kinnevik

+12,99%

83,3

+38,31%

Lundbergs

+2,6%

510,5 kr

+13,00%

Latour

–7,23%

224,7 kr

–5,27%

Bure

–35%

246 kr

+8,55%

*Källa: IBindex, Infront. Kurserna är hämtade den 30 december 2025.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Nytt nummer ute varje vecka

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;