Kärnkraftstopp förlängs ytterligare

Oskarshamns kärnkraftverk blir stående ytterligare en månad, rapporterar TT.
Återstarten planeras nu att ske den 17 oktober, meddelar ägaren.
– Det handlar om att vi ska åtgärda en defekt på ett svårtillgängligt ställe, säger produktionschefen Andreas Roos till nyhetsbyrån.

Kärnkraftsverket i Oskarshamn Foto: TT Nyhetsbyrån
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

I snart ett halvår har den enda reaktorn i Oskarshamn stått still. Planen var en återstart skulle ske den 17 september efter flera uppskjutna starter.

Nu meddelar ägaren Uniper att man flyttar fram starten en månad till den 17 oktober. Detta då flera tester med robotar, som skulle fixa ett läckage, inte "fallit väl ut".

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Nytt nummer ute varje vecka

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;