Erfarna analytikern om Volvo Cars nya vd: Överraskande val

Handelsbankens erfarne fordonsanalytiker är förvånad att Volvo Cars styrelse med ordförande Li Shufu återigen väljer att rekrytera en extern vd efter Håkan Samuelsson. Samtidigt tror han att Håkan Samuelsson nu i praktiken kommer att bli ordförande.
– Det skulle vara ett sätt att hålla kvar Håkans kompetens och göra risken i övergången mindre, säger han till EFN.
Porträtt av en man med glasögon och kavaj, fotograferad inomhus.
Handelsbankens erfarne analytiker Hampus Engellau. Foto: Cornelia Jönsson

Klaus Zellmer tar över som ny vd och koncernchef för Volvo Cars efter Håkan Samuelsson senast den 1 oktober 2027. Handelsbankens erfarne fordonsanalytiker Hampus Engellau är inte förvånad att det kommer ett vd-besked givet att Håkan Samuelsson flaggade för det vid veckans kapitalmarknadsdag.

Däremot är han förvånad att styrelsen med ordförande Li Shufu än en gång väljer att rekrytera en extern vd. När Håkan Samuelsson lämnade 2022 ersattes han av Jim Rowan som sedan fick lämna 2025 efter att aktien haft en usel kursutveckling.

– Jag är lite förvånad att det inte blir intern vd. Dels hade nog Håkan velat ha det, dels är det så att när man har lagt en så tydlig strategi fram till 2030 som Volvo nu har gjort, så är det bättre att någon som har jobbat i bolaget och varit med och ta fram den också får leverera på den, säger han.

erferferf
Nu är det bäddat för Håkan Samuelsson (till vänster) att ta över som styrelseordförande. Klaus Zellmer tar över som vd, senast under hösten 2027.

Vid torsdagens kapitalmarknadsdag presenterade Volvo Cars bland annat sin största produktoffensiv hittills. Utvecklingen ska ske i ett tydligt samarbete med huvudägaren Geely.

Ser du en risk i att man tar en extern vd?

– Det är jättesvårt att veta vad som försiggår i bakgrunden. Jag har inte koll på den nya vd:n, men man får väl utgå ifrån att styrelsen har fört samtal med honom under en längre tid och att man förankrat vad man vill göra framåt.

Favorit att bli ordförande

Hampus Engellau tror att det nu är bäddat för att Håkan Samuelsson i praktiken blir ordförande för Volvo Cars. EFN har tidigare rapporterat, baserat på uppgifter från källor, att Håkan Samuelsson är favorit att efterträda Li Shufu. Källor pekade då ut flera starka interna kandidater, bland annat Erik Severinson som är kommersiell direktör, Fredrik Hansson, finansdirektör och den tidigare teknikdirektören Anders Bell.

– Jag skulle gissa det. Det skulle vara ett sätt att hålla kvar Håkans kompetens och göra risken i övergången mindre. Senast blev det ju inte jättebra, säger Hampus Engellau.

Ett alternativ vore, enligt Hampus Engellau, att Håkan Samuelsson blir vice ordförande. Lone Fønss Schrøder var vice ordförande i Volvo Cars 2018 till 2025.

– I praktiken är min tolkning att det är vice ordförande som har hållit agendan medan Li Shufu har funnits i bakgrunden. Så skulle kunna ske nu också.

Li Shufu är via Geely Holding Volvo Cars helt dominerande ägare.

Följ taggar

Finansiella instrument i artikeln

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel