Kommun-topparna om oron kring Stegra
Oron blev stor i Boden då Stegra via sms till underleverantörerna meddelade att stålverksbygget stoppas under fyra veckor – samtidigt som företaget omgärdas av konkursrykten. Enligt kommunens utvecklingschef, Thomas Sundqvist, rörde det sig om en begriplig åtgärd till följd av helgledigheter, men konstaterar att den uppmärksammade industrisatsningen inte sker utan risk.

Stegra slåss för mer kapital och sin överlevnad.
Enligt källor till Dagens industri behöver bolaget sätta villkoren för en bryggfinansiering den här veckan, för att få mer tid att säkra de 10 miljarder kronor som krävs för att bygga klart stålverket i Boden.
Invånare i Norrbotten oroas nu för att ännu en industrikollaps ska drabba regionen.
– Man får inte vara naiv, allt har risker i sig och det gäller att balansera dem mot möjligheterna. Det handlar ju om ett av de största industriprojekten i Europa, säger Thomas Sundqvist, utvecklingschef i Bodens kommun, till EFN.
Det oroar folk
Han tillägger:

– Två saker är uppe nu som oroat människor angående Stegra. För det första den pågående finansieringsrundan, den får företagets ägare och ledning kommentera. För det andra, stoppet under julhelgerna. Jag har läst brevet till leverantörerna och det framstår helt logiskt. Det handlar om att driften står stilla under två veckor och två dagar på grund av helgerna.
Men vilket är beskedet till kommuninvånare som fruktar att Stegra ska gå lika illa som Northvolt. Kommunen har ju trots allt plöjt ner över 1,6 miljarder i bland annat stålverksetableringen?
– Min bild är att det finns en stor förståelse och tilltro för regionens utveckling i sin helhet. Summorna du nämner hänger samman med Boden Industripark och vår strategiska tillväxtplan. Pengarna går också till sådant som förskolor, infrastruktur och en massa annat som vi ändå hade behövt finansiera.
"Då var vi inte förberedda på storleken"
Det var 2017 som kommunens strategiska tillväxtplan för exploatering av ett markområde i stadens utkant antogs – kostnaden landade på 600 miljoner kronor.
– Då var vi inte förberedda på storleken som följde av Stegras etablering med produktion av förutom stål också vätgas och järnsvamp, säger Beatrice Öman (S), kommunalråd och kommunstyrelsens ordförande.

Hon påpekar att Stegras verksamhet bör betraktas som en del av en helhet som berör hela Norrbotten, men speciellt en kvadrat med Piteå, Boden, Luleå och Älvsbyn som hörn.
– Allt måste fås att fungera. Bostäderna i Boden räcker inte till, arbetskraft som kommer in för att jobba hos Stegra behöver bo på andra orter. Då är de beroende av transporter och där blev vi besvikna på den nationella infrastrukturplanen.
– Det blev ju inget dubbelspår mellan Luleå och Boden. Förutsättningarna för transport av arbetskraft och naturresurser är i fara, vilket naturligtvis påverkar etableringar som Stegra. Frågar du mig är det detta som oroar folk i kommunen mest nu. Efter julhelgerna kommer nog Stegras framtid att diskuteras mer ute bland kommuninvånarna.
Ansträngt investeringsläge för Boden
Är du själv orolig för att Stegra kanske går i konkurs?
– Jag har ingen anledning att tro det. Enligt den information som jag har kommer produktionen i gång och jag har inga skäl att misstro den informationen, säger Beatrice Öman och fortsätter:
– Att vi har stora investeringskostnader utöver exploateringen beror även bland annat på en stor underhållsskuld. Vi har ett mycket ansträngt investeringsläge som enligt kommunens beräkningar förhoppningsvis har rett ut sig till 2029.
Följ taggar



