Kriget fyller statskassan – men under ytan krisar ryska ekonomin
Kriget i Mellanöstern fyller Rysslands kassakistor.
Men under ytan pressas ekonomin när skatter höjs och småföretag slås ut.
– Många tror att det bara kommer att bli värre, säger Ivan Fedyakov, vd för analysbolaget Infoline, till Financial Times.

Trots högre energipriser pressas den ryska ekonomin av ökade krigskostnader och stigande skatter. En höjd moms från 20 till 22 procent, tillsammans med en sänkt gräns för när småföretag måste betala den, har satt hård press på hundratusentals företag.
Enligt branschorganisationen Opora Russia har omkring 6 procent av företagarna redan stängt sina verksamheter, samtidigt som blott en fjärdedel tror att de kommer att kunna fortsätta.
Utvecklingen märks tydligt bland småföretagare runt om i landet.
– Vi stänger inte på grund av svaghet, utan för att vi kan räkna, säger entreprenören Elena Valeeva till Financial Times.
Fler tvingas in i den grå ekonomin
Samtidigt bromsar konsumtionen in och lånekostnaderna stiger när centralbanken håller räntan på höga nivåer för att dämpa inflationen.
Flera bedömare varnar för att allt fler företag nu kan tvingas in i den grå ekonomin. Skyltar med ”endast kontanter” har redan börjat dyka upp runt om i landet – en utveckling som bryter med år av försök att göra betalningar kontantfria.
– Folk förbereder sig för framtiden när de ser att de kommer att pressas, säger Mikhail Deljagin, vice ordförande i parlamentets ekonomiska utskott, enligt statliga medier.
Staten har dessutom stoppat flera stödprogram för små och medelstora företag.
– Pengarna är slut – allt har gått till kriget, säger Alexandra Prokopenko vid Carnegie Russia Eurasia Center.

