TOPPNYHETER:

Lagercrantz prisanpassar flera områden

Teknikhandelskoncernen Lagercrantz redovisar ett ebita-resultat på 498 miljoner kronor för det för det första kvartalet, april-juni, i det brutna räkenskapsåret 2026/2027.

Väntat var 513 miljoner kronor, enligt Infronts analytikersammanställning av sju analytikers estimat.

Ebita-marginalen kom in på 17,1 procent jämfört med väntade 17,9 procent.

Nettoomsättningen uppgick till 2.907 miljoner kronor och här väntades 2.868 miljoner kronor. Organiskt var tillväxten i kvartalet 6 procent. Här låg förväntningarna på en tillväxt om 4,5 procent.

Lagercrantz ser kostnadsinflation och gör därav prisjusteringar på flera områden.

”Vi går in i framtiden med tillförsikt. Omvärldsläget är förvisso fortsatt osäkert och vi ser kostnadsinflation på viktiga råvaror som metaller och plast samt på frakter och vi genomför nu prisanpassningar på flera områden. Men generellt är vår riskspridning stor och tillika förmågan till anpassning i varje verksamhet. Positioneringen mot marknader som elektrifiering, infrastruktur och försvar innebär strukturella tillväxtmöjligheter. Vi upprepar därför utsagan att vi ser framtiden an med försiktig optimism”, skriver Jörgen Wigh i vd-ordet av delårsrapporten.

Finansiella instrument i artikeln

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel