Latours substansvärde sjönk – ”Svag börsutveckling"
Latours substansvärde minskade under första halvåret – och investmentbolaget har presterat sämre än Stockholmsbörsens jämförelseindex.
”Börsutvecklingen har varit svag”, kommenterar vd Johan Hjertonsson som lyfter fram Assa Abloy som en ljusglimt.

Investmentbolaget Latour redovisar ett substansvärde som minskat med 1,9 procent under första halvåret – med ett substansvärde om 207 kronor per aktie vid utgången av det andra kvartalet.
Det är sämre än Stockholmsbörsens jämförelseindex SIXRX som ökade med 2,3 procent under samma period.
”Börsutvecklingen har varit svag under första halvåret", kommenterar vd Johan Hjertonsson i rapporten.
Efter gårdagens stängning så uppgick substansvärdet till 212 kronor per aktie – vilket motsvarar en ökning med 0,7 procent sedan årsskiftet.
”Marknadsvärdet på portföljen med börsnoterade innehav har efter halvårsskiftet återigen ökat, bland annat drivet av en stark utveckling i ASSA ABLOY", står det i rapporten.
LÄS MER:
Hur går börsen idag? Följ aktiekurserna på Stockholmsbörsen och resten av världen här.
Växande industrirörelse – osäkerhet påverkar
Nettoomsättningen inom industriföretagen uppgick till 7 095 miljoner kronor under det andra kvartalet vilket var en ökning från 6 522. Orderingången var 7 131 miljoner kronor, jämfört med 6 570 miljoner kronor tidigare.
Det justerade rörelseresultatet inom industriföretagen blev 989 miljoner kronor (947) och den justerade rörelsemarginalen var 13,9 procent – att jämföra med 14,5 procent tidigare.
”På de marknader där vi är aktiva håller sig efterfrågan generellt sett på en relativt god nivå, men det varierar mellan olika geografier och sektorer. Osäkerheten påverkar till viss del kunders investeringsbeslut som tar längre tid.”
Johan Hjertonsson betonar att tullarna än så länge inte påverkat bolaget i någon större utsträckning – och kallar den totala effekten för ”begränsad”.
”I linje med årets första kvartal ser vi inga materiella finansiella effekter av tullarna under andra kvartalet.”
Följ taggar
