Matpriserna sjunker – största nedgången på två år
Matpriserna sjönk med 0,2 procent i juni jämfört med maj, enligt Matpriskollen.
Det är den största minskningen på två år.
– Det brukar alltid komma några dåliga överraskningar, men det har det inte gjort nu, säger Ulf Mazur på Matpriskollen.

Efter flera månader av mindre prisuppgångar vände matpriserna ner i juni och föll 0,2 procent jämfört med maj månad.
Det visar en sammanställning från Matpriskollen enligt TT.
Bär, kaffe och frukt bidrog till att snittet i matpriserna sjönk. Samtidigt är grönsakspriserna ner 0,1 procent i årstakt.
– Jag tror att man kan räkna med ganska stillastående priser ett bra tag nu, säger Ulf Mazur, vd och grundare av Matpriskollen till TT.
Kaffepriset har sjunkit med 3 till 15 kronor per paket i juni. Prisfallet hänger ihop med bättre skördar efter tidigare rekordnivåer på råvarumarknaden – och en krona som stärkts något den senaste tiden.
Köttpriser mot strömmen
Trots nedgången så är matpriserna fortfarande 2,5 procent högre i årstakt.
Även köttpriserna går mot strömmen och fortsätter stiga i juni. Det handlar framförallt om priset på nötkött, som har stuckit i väg till följd av brist på varan.
– Det är långsiktiga problem för att det finns för få slaktdjur, säger Ulf Mazur.
Följ taggar
