Minirevansch för Saab – tar litauisk order

På tisdagen meddelade den svenska regeringen att man vil köpa fyra fregatter från franska Naval för omkring 40 miljarder kronor. Därmed nobbas erbjudandet från brittiska Babcock som i partnerskap med Saab ville landa ordern.
– Himlen är blå och gul för Sverige i dag, sa Pierre-Eric Pommellet, vd för Naval Group, till EFN på plats på bolagets varv i Lorient på den franska västkusten.
På onsdagen tar Saab en liten minirevansch med ordern till Litauen. 460-miljonersordern läggs inom ramen för ett nyligen undertecknat kontrakt mellan Saab och Litauen, det omfattar även optioner på ytterligare beställningar till ett värde av upp till 640 miljoner kronor, skriver Saab i ett pressmeddelande.
– Vi är stolta att fortsätta leverera vårt mycket effektiva axelburna granatgevär Carl-Gustaf och våra övningssystem till Litauens försvarsmakt. Det innebär att de litauiska soldaterna kan vara väl förberedda och att de kan utföra sina uppdrag på ett tryggt och säkert sätt, säger Görgen Johansson, chef för Saabs affärsområde Dynamics, i pressmeddelandet.
Följ taggar



