Mjukvara är inte dött än – bolaget trotsar AI-oron

Vi har tidigare skrivit om Carasent, som erbjuder journalsystem till mindre privata vårdkliniker, som ett bolag som borde undantas den kurspress AI-oro utsatt börsens mjukvarubolag för. Den tesen bekräftas av dagens rapport för det andra kvartalet.
Kurslyft efter rapporten
Omsättning ökade med 18 procent till 98 miljoner kronor. Det slog både analytikernas och våra egna estimat med viss marginal. Resultatet mätt som justerad ebitda landade på 19 miljoner, vilket prickade både analytikernas och våra förväntningar. De årligen återkommande intäkterna ökade med 30 procent till 395 miljoner kronor. Aktien lyfter på rapporten.
Under kvartalet har Carasent förvärvat Infosolutions som kopplar ihop journalsystem med labb och radiologi. Tillväxten är hög men lönsamheten för låg. Carasents vd Daniel Öhmans plan är att upprepa sitt paradnummer: säga upp personal och dra ned kostnaderna kraftigt. Kostnadsbasen har redan krympt med 25 procent, därtill ska priserna höjas.
Kundbortfallet mätt som årsvis churn sjönk till 3 procent jämfört med 4 procent under samma kvartal förra året, men egentligen är den ännu lägre. Carasent förvärvade Data-AL som en språngbräda in på den tyska marknaden, där tanken är att flytta kunder från ett gammalt system till det egenutvecklade Webcur. Webcur lanserades på midsommardagen. Rensar man för det blir churn bara 2 procent i kvartalet.
Trotsa AI-oron i Carasent
Osvuret är bäst om huruvida mjukvarubolagen kommer överleva framfarten av AI, men i världens mest trögrörliga bransch finns ingen anledning att vara orolig. Patientsäkerhet och regulatoriska hinder gör att konkurrensen är begränsad. Däremot finns uppsidan med sänkta kostnader för utveckling och ökat kundvärde. Carasents eget AI-verktyg Medsum som genererar automatiska journalanteckningar växer snabbt sekventiellt från månad till månad.
Alla de egenskaper som motiverade mjukvarubolagens skyhöga värderingar finns fortfarande där i Carasent: kapitallätt affärsmodell, tokhöga bruttomarginaler, god skalbarhet, hög tillväxt och nästan bara återkommande intäkter. Lägg till att inlåsningseffekterna är extra stora här, att byta journalsystem är en mardröm.
Mjukvara på prenumeration är inte dött än, åtminstone inte i jornalhanteringsbranschen. Tvärtom.


