Nvidia slår förväntningarna – aktien stiger i efterhandeln
Nvidia slår förväntningarna i det tredje kvartalet.
Bolaget lämnar en stark rapport, både när det kommer till omsättning, intäkter och den viktiga försäljningen till datacenter.
Samtidigt guidar man klart högre än väntat framåt.
"Vi har gått in i en positiv spiral i AI-cykeln", skriver Jensen Huang, Nvidias vd, i rapporten.

Det beskrevs inför som att hela finansvärlden satt och väntade på halvledartillverkarens kvartalsrapport.
Wall Street har under de senaste dagarna vacklat och frågan om en AI-bubbla och för höga värderingar bland techbolagen har blivit allt vanligare.
Men Nvidia gav svar på tal.
Guidar klart högre framåt
Världens högst värderade bolag rapporterar ett justerat resultat per aktie på 1,30 dollar för det tredje kvartalet. Väntat, enligt factsets sammanställning, var 1,25 dollar. Under samma period förra året låg resultatet per aktie på 0,81 dollar.
Intäkterna landade på 57 miljarder dollar. Här låg förväntningarna på 55 miljarder dollar.
"Försäljningen av Blackwell är skyhög, och moln-GPU:er är slutsålda," skriver Jensen Huang i vd-ordet.
Bolagets finanschef Colette Kress sade i ett uttalande att företagets bästsäljande chipp-kategori nu är Blackwell Ultra, den andra generationen av företagets Blackwell-chip.
Samtidigt guidar Nvidia för intäkter på 65 miljarder dollar – plus minus två procent – för det fjärde kvartalet, vilket är klart högre än förväntningarna som inför rapporten låg på 61,4 miljarder dollar.
Jensen Huang positiv i rapporten
"Efterfrågan på datorkraft fortsätter att accelerera och öka. Vi har gått in i AI:s goda cirkel. AI sprider sig överallt, gör allting, på en och samma gång", skriver Jensen Huang.
En viktig siffra inför rapporten var Nvidias försäljning till datacenter. Även här slår man förväntningarna och landar på 51,2 miljarder dollar, vilket var högre än prognosen på 49,1 miljarder dollar. Det är också en ökning med hela 66 procent jämfört med förra året.
Bruttomarginalen föll i årstakt, från 74,6 procent under Q3 2024, till 73,4 procent det här kvartalet. Här guidar bolaget för att marginalen väntas öka till 74,8 procent nästa kvartal.
Rörelsekostnaderna landade på 5,8 miljarder dollar, vilket var 36 procent högre jämfört med samma kvartal förra året. Fram till nästa kvartal väntas samma siffra ligga på 6,7 miljarder dollar.
Aktien stiger
Nvidia gick starkt på börsen under onsdagskvällen och fortsätter upp cirka fem procent i efterhandeln.
Rapporten har beskrivits som oerhört viktig och att den kan vara en avgörande faktor för att årets uppgång på Wall Street ska fortsätta – och att AI-hajpen inte ska få sig en törn.
Nvidia utgör hela 7,4 procent av det breda indexet S&P500 och 13,6 procent av Nasdaq – så aktiens rörelse får stor effekt för index.
Aktien har också gått som tåget och är upp över 1000 procent senaste tre åren och nästan 40 procent sedan årsskiftet.
Nvidia Q3
Resultat per aktie: 1,30 usd
Väntat: 1,25 usd
Q3 2024: 0,81 usd
Omsättning: 57 mdr usd
Väntat: 54,8 mdr usd
Q3 2024: 35,1 mdr usd
Försäljning till datacenter: 51,2 miljarder dollar
Väntat: 49,1 miljarder dollar
Prognos intäkter Q4 2025: 65 mdr usd
Väntat: 61,4 mdr usd
Följ taggar

