Nya försvarsrallyt – därför kan Saab bli vinnare

Saab slog nytt kursrekord på måndagen när försvarssektorn lyfte brett i Europa.
Uppgången fick stöd av ökade geopolitiska spänningar efter USA:s militära operation i Venezuela samt förväntningar om högre europeiska försvarsinvesteringar.
– Europa är lågt prioriterat av Trump-administrationen, vilket gör att Europa kommer att behöva göra större satsningar själva, säger förvaltaren Joakim Agerback.

Jas 39 Gripen E. Foto: TT Nyhetsbyrån
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

USA:s militära operation i Venezuela satte tonen för investerarna på börsen under måndagen. Och försvarsaktier hamnade direkt i fokus.

Uppgångarna inom försvarssektorn började i Asien där japanska Mitsubishi Heavy Industries och Kawasaki Heavy Industries rusade runt 8 procent. Även i Sydkorea klättrade försvarsbolaget Hanwha Aerospace med 7 procent.

Europeiska försvarsaktier tog sedan vid och noterade rejäla uppgångar under den korta handelsdagen. Draglok var tyska jättarna Rheinmetall och Hensoldt, samt italienska Leonardo som steg mellan 5 till 7 procent.

”Flyttar fokus”

I Sverige slog Saab ett nytt kursrekord för första gången sedan september förra året efter en uppgång på 6,6 procent.

Enligt Adrien Rabier, försvarsanalytiker på Bernstein Group, drevs måndagens rörelser i försvarsaktier främst av ökade geopolitiska spänningar efter USA:s operation i Venezuela, tillsammans situationen i Syrien, Nigeria och protesterna i Iran.

”Samtidigt flyttas fokus bort från vapenvileförhandlingar (om Ukraina) då USA på mycket kort sikt väntas prioritera andra frågor”, skriver han i ett mejl till EFN.

Joakim Agerback, förvaltare av en försvars- och säkerhetsfond hos Finserve, är inne på samma spår.

Joakim Agerback, förvaltare.
Joakim Agerback, förvaltare. Foto: Pressbild

– Marknaden prisar sannolikt in vad Trump-administrationens agerande i Venezuela får för globala långsiktiga effekter och påverkan på den regelstyrda världsordningen som nu urholkas, säger Joakim Agerback.

Han tar upp att Venezuela är en nära allierad till Kina och Ryssland, samtidigt som Trump-administrationen tydligt signalerat att USA kommer att agera mer aktivt i den västra hemisfären, inklusive Nord- och Sydamerika.

– Det har skapat oro i flera sydamerikanska länder och påverkar även Kina, som har investerat kraftigt i att stärka sin närvaro i regionen.

– Europeiska försvarsbolag påverkas sannolikt av den generella ökade geopolitiska risken men det tydliggörs ytterligare att Europa är lågt prioriterat av Trump-administrationen. Det gör att Europa kommer att behöva göra större satsningar själva och det driver utvecklingen i europeiska försvarsbolag idag. Däremot talas det igen om Grönlands strategiska betydelse. Det kan göra att EU skyndsamt säkerställer ökad närvaro i Arktisregionen.

Det kan stärka Saabs position i regionen

Att Donald Trump under natten till måndagen trappade upp den drogrelaterade retoriken mot presidenten för Colombia, som i höstas beställde 17 Gripen-plan för 34 miljarder kronor, verkade inte heller oroa marknaden.

– Det är möjligt att sådana affärer kan påverkas och om inget annat leda till hotfulla utspel från Trumpadministrationen. Att de materialiseras och att USA mot annat NATO-land och EU går in upphäver signerade ordrar känns väl starkt och tveksamt om det sker. Upphandlingen av jaktflyg är trots allt en process som löper över åtskilliga år. Colombia har uttryckt sig starkt kritiskt till operationen i Venezuela, där retoriken och försvarsberedskapen har höjts. Att då svänga och välja ett amerikanskt alternativ ser vi inte som sannolikt.

– Omvänt kan nog Gripens och Saabs position i helhet för Latinamerika snarare stärkas framåt och vi kan se liknande effekt även i Stillahavsregionen.

Följ taggar

Finansiella instrument i artikeln

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Nytt nummer ute varje vecka

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;