Pensionsbolaget svartlistar Space X: ”Grovt övervärderat”

Space X:s planerade börsnotering väntas bli historiens största – och har redan utlöst ett rally i rymdaktier.
Samtidigt växer kritiken mot bolaget, inte minst från det danska pensionsbolaget Akademiker Pension, som nu svartlistar aktien.
”Grovt övervärderat” och ”katastrofal styrningsstruktur”, skriver investeringschefen Anders Schelde om rymdbolaget, enligt Bloomberg.
Elon Musk är vd, teknikchef och styrelseordförande i Space X, som väntas gå till börsen i juni till en rekordhög värdering. Foto: AP / TT Nyhetsbyrån
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Flera börsnoterade rymdbolag har stigit kraftigt i år. Därmed har industrin gått från en nisch till att bli en bredare sektor, driven av både teknikutveckling och försvarssatsningar.

– En börsintroduktion av Space X skulle kunna bli en katalysator för kapital till hela rymdekosystemet, säger Lars Skovgaard Andersen, investeringsstrateg på Danske Bank, till danska Børsen.

Samtidigt varnar han för att mycket redan kan vara inprisat.

– Enligt min mening uppstår problemet eftersom många av de positiva effekter som kan komma från denna börsintroduktion redan är kända, säger han.

Space X uppges sikta på en värdering på upp till 1 800 miljarder dollar vid den planerade börsnoteringen i juni. Bolaget har också fått draghjälp av försvarsaffärer. Bloomberg rapporterade i fredags att Space X säkrat ett kontrakt värt 37 miljarder kronor med det amerikanska försvaret för satelliter till Donald Trumps försvarsprojekt Golden Dome.

Nobbas av danska pensionsbolaget

Men det finns också en mer skeptisk linje. Det danska pensionsbolaget Akademiker Pension har nyligen svartlistat Space X och menar att bolaget är både för dyrt och för dåligt styrt, rapporterar Bloomberg.

– Även om värderingen vore rimlig skulle vi fortfarande ha svårt att motivera en investering, säger Schelde.

Enligt Akademiker Pension ombeds investerare i praktiken acceptera en ”oöverträffat låg riskpremie” för ett ”mycket osäkert bolag”, där prissättningen enligt fonden verkar drivas mer av ”Musks narrativ än av ekonomiska realiteter”.

Schelde uppger samtidigt att Akademiker Pension gärna hade investerat i Space X och dess teknologier om riskbilden sett annorlunda ut.

– Bolaget är imponerande, men det räcker inte för att väga upp riskerna, säger han.

Följ taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel