Peter Hedlund: Vändningen i sektorn är nära – bra läge att kliva in

Det har varit några tuffa år som fastighetsinvesterare, men för var dag som aktierna inte stiger och rabatten ökar närmar sig en vändning.
Skillnaderna i sektorn är tydliga där logistik och lätt industri med hög kassaflödesavkastning (yield) fortsatt värderas till premie mot substansvärdet. Högst premie hittar vi inom Sagaxsfären med NP3, Emilshus och Sagax. Inom logistik är också Swedish Logistic Property omfamnat, men också samhällsfastigheter i Intea och livsmedelsbutiker med månadsvis utdelning från Cibus.
I andra änden med hög substansrabatt hittar vi kontor och bostäder, i synnerhet med sämre lägen. I det facket ingår inte minst Kista där vi i veckan blev påminda om vakansrisken då Ericsson meddelat att man flyttar till Hagastaden. Kistas framtid är helt klart oviss och det syns i Corems aktiekurs som rasat 80 procent de senaste fem åren.
Bra läge gå i motsatt riktning
Höga vakanser som kontoren dras med och låga avkastningskrav för bostäder är helt klart inget som lockar investerare för stunden. De höga rabatterna och flertalet mindre bolag med låg effektivitet i driften gör att sammanslagningar blir alltmer rationella. Det fick vi se exempel på när Klarabo tillsammans med ett bestånd från SBB nu är på väg att gå upp i Sveafastigheter. Räkna med fler affärer bland de mindre bolagen.
Samtidigt ser vi att de flesta av bolagen gör återköp, och korsägandet i sektorn där även andra bolags aktier förvärvas är inget nytt. Inte minst Castellum har en tydlig agenda med återköp av aktier och avyttringar av fastigheter närmare bokförda värden och äger samtidigt norska Entra ihop med Balder.
När en sektor blir så ratad av marknaden är det ofta ett bra läge att gå i motsatt riktning. Vilka aktier man väljer är i mångt och mycket en fråga om vilken risk man vill ta.
Pandox, Diös, Castellum, John Mattson och Logistri är de bolag vi på redaktionen har köpråd på.
Finansiella instrument i artikeln

