Röd börs efter rapportfall för industribjässar
Negativa rapportreaktioner tyngde Stockholmsbörsen under onsdagen.
Wallenbergbolagen Epiroc, SKF och Electrolux föll tungt medan Ericsson lyfte och Sweco överraskade.

Breda OMXSPI och storbolagens OMXS30 hade vid börsens stängning tappat 0,5 respektive 0,4 procent.
För några av Wallenbergsfärens största innehav blev det en stökig onsdag på rapportfronten. Gruvutrustningsbolaget Epiroc – med ett resultat under förväntan – och kullagertillverkaren SKF – trots högre tillväxt än väntat – backade på sina Q3-rapporter samtidigt som även Electrolux handlades ned. Epiroc och SKF blev OMXS30:s största förlorare.
För familjen Douglas investmentbolag Latour blev dagen muntrare. Teknikkonsultbolaget Sweco stack ut med en 9-procentig uppgång efter att ha rapporterat starkare lönsamhet än väntat.
På plussidan fortsatte telekomjätten Ericsson uppåt med omkring 5 procent i spåren av Nvidias investering i Nokia. Efter den tredje största rusningen för det finska bolaget – som av Ålandsbanken beskrivs som "överdrivet positiv" – följde en negativ rekyl på dryga 3 procent.
Scanias ägare lyfte
Scanias ägare Traton lyfte när lastbilskoncernen rapport överträffade förväntningarna.
"Den mest positiva överraskningen i rapporten är att Scania stärker sin rörelsemarginal", skriver EFN:s chefredaktör Anders Hägerstrand i en rapportkommentar där han ser AB Volvo som ett säkrare alternativ.
Inför ett Fed-beslut som väntas innebära en sänkning av den amerikanska styrräntan senare under onsdagskvällen försvagades dollarn till en växelkurs på 9,36 SEK och den amerikanska tioåringen låg kvar i samma trakter som under de senaste två veckorna på 3,99 procent.
Guldpriset rörde sig tillbaka mot 4 000-dollarsvallen efter ett lyft på 1,3 procent och Brentoljan blev en dryg procent dyrare. Priset har gått från 60,81 till 64,73 dollar per fat sedan USA:s sanktionsbeslut riktat mot Ryssland i förra veckan.
Följ taggar
