Så mycket mer ger nya skattesänkningarna
Årets första lön ger mer pengar in på kontot än tidigare.
Höginkomsttagare får behålla störst del av lönen med de nya skattesänkningarna, enligt en sammanställning av TV4.


Den som tjänar 100 000 kronor i månaden får under 2025 ytterligare 1 800 kronor i lönekuvertet.
För den som tjänar 42 000 kronor blir summan 267 kronor. Procentuellt en tredjedel så mycket.
– Räknar man i kronor och ören blir det höginkomsttagarnas om får mer i lönekvurten, säger Nordnets sparekonom Frida Bratt till TV4.
Sänkt marginalskatt
I regeringens höstbudget från i fjol presenterades bland annat ett utökat jobbskatteavdrag för löner som träder i kraft denna månad. Inkomster på 16 000 kronor eller mer per månad omfattas av förändringarna.
Samtidigt slopas avtrappningen för jobbskatteavdraget med en sänkning av marginalskatten från 55 till 52 procent, vilket blir relevant för årsinkomster mellan 778 000 och 2 miljoner kronor, enligt DI.
Även skatten på pension sänks. Enligt TT väntar 116 kronor mer in på kontot per månad för den svenska medianpensionären
Så påverkas beskattningen av nya avdraget och slopad avtrappning
35 000 kr/mån: -215 kr
70 000 kr/mån: -900 kr
150 000 kr/mån: -3 300 kr
Källor: Regeringen, Nordnet, TV4