Prenumerera

Sanktioner mot Rawa Majid från Storbritannien

Storbritannien fryser tillgångar för Rawa Majid och Foxtrotnätverket.
Anledningen är det kriminella nätverkets kopplingar till Iran, skriver DN.

Storbritanniens utrikesminister
Storbritanniens utrikesminister David Lammy. Foto: AP / TT Nyhetsbyrån
Publicerad: 14 apr. 2025, 20:32Uppdaterad: 14 apr. 2025, 20:32
Få EFN Finansmagasinet gratis i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

”Storbritannien agerar mot det här nätverket och ledaren Rawa Majid på grund av deras inbladning i våld mot judiska och israeliska mål för den iranska statens räkning”, skriver utrikesministern David Lammy om beslutet.

I mars riktade även USA sanktioner mot Foxtrot efter att nätverket pekats ut för att ha kopplingar till regimen i Iran.

Sanktionsbeslutet innebär utöver frysta tillgångar för Majid och övriga personer med kopplingar till nätverket även näringsförbud i Storbritannien.

Storbritannien har nu beslutat om sanktioner för fler än 450 iranska medborgare.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Vill du läsa Finansmagasinet?

Just nu 3 månader gratis!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;