Sedana Medical rasar efter studieresultat
En studie publicerad i den vetenskapliga tidskriften The Journal of the American Medical Association (JAMA) visar att en strategi med inhalerad sedering med sevofluran inte förbättrar utfallet för patienter med ARDS, en form av svår lungsvikt, i intensivvård jämfört med intravenös sedering med propofol.
Sedana Medical rasar över 50 procent.
Studien finansierades av franska hälsodepartementet, europeiska föreningen för anestesi och intensivvård och Sedana Medical.
Studien visade att inhalerad sedering resulterade i färre respiratorfria dagar vid 28 dagar och lägre överlevnad vid 90 dagar än intravenös sedering med propofol.
Studien utredde huruvida inhalerad sedering med sevofluran var säker och ledde till förbättrad kliniskt resultat i patienter med ARDS jämfört med intravenös sedering med propofol.
Författarna till Sesar-studien drar slutsatsen att dessa resultat inte stöder användning av sevofluran för sedering hos kritiskt sjuka patienter med måttlig till svår ARDS.
Sedana Medical har inte varit involverad i genomförandet av studien, förutom när det gällde leveransen av den medicintekniska produkten Sedaconda ACD. Studieläkemedlet i Sesar - sevofluran - är ett annat inhalationsanestetika än Sedana Medical’s Sedaconda (isofluran), som är det i dag enda godkända läkemedlet för IVA-sedering. Sevofluran har en annan metabolism- och toxicitetsprofil jämfört med Sedaconda (isofluran), påpekar Sedana.
Den prövarinitierade studien baserades på en mindre pilotstudie som indikerade fördelar med sevofluran hos patienter med ARDS.
Det primära effektmåttet, ventilatorfria dagar till och med dag 28, var lägre i sevoflurangruppen jämfört med kontrollgruppens median.
"Isofluran är för närvarande det enda godkända inhalerade lugnande medlet för mekaniskt ventilerade IVA-patienter, och är nu även godkänd för IVA-sedering för barn från 3 års ålder. Baserat på data från våra egna kliniska prövningar och detektion av säkerhetssignaler för isofluransedering genom övervakning av produkter på den europeiska marknaden, känner vi oss trygga med de omfattande säkerhetsdata för isofluran sedan 40 år i anestesi och de senaste tre åren för IVA-sedering, inklusive dess användning hos ARDS-patienter", säger Peter Sackey, medicinsk chef vid Sedana Medical i en kommentar.