Sivers storägare går till 0 aktier: ”Mycket på gång”
Sivers Semiconductors tidigare storägare har gått från 18,2 miljoner aktier till noll, enligt bolagets egna hemsida.
Samtidigt har en toppchef i Sivers sålt aktier för miljontals kronor.
Ingen av transaktionerna syns i Finansinspektionens insynsregister.
– Den konspiratoriskt lagda kanske tänker att man så långt det är möjligt vill slippa behöva skylta med att folk säljer av, säger Aktiespararnas chefsjurist Sverre Linton.

Kursraketen Sivers Semiconductors har rusat över 1 200 procent i år. På onsdagen avancerade aktien ytterligare drygt 30 procent.
Den bakomliggande orsaken till kursrusningen är ett stort intresse från utländska investerare, som utlöstes av användaren Serenitys inlägg på plattformen X. Där pekade den börsfokuserade profilen, som har en stor följarskara, på Sivers potential.
EFN har tidigare rapporterat om inflödet i ägarlistan av så kallade custodians, förvaltarregistrerade depåer hos globala finansiella institutioner. Det handlar ofta om privatinvesterare, men kan också vara utländska fonder och större institutionella ägare.
Det utländska ägandet i aktien har gått från drygt 15 till 48 procent de senaste månaderna, enligt ägardatatjänsten Holdings. Samtidigt har flera personer i ledande ställning valt att sälja en stor mängd aktier.
I samband med aktierallyt i mars sålde Sivers-toppar aktier för 57 miljoner kronor, enligt EFN:s sammanställning.
Toppchef sålde
Holdings data visar att Arun Natarajan under de senaste 15 månaderna sålt 742 425 aktier. Innehavet är verifierat per 28 april, men det går i Holdings data inte att utlösa när under de senaste 15 månaderna som han har sålt aktier. Enligt Sivers egen hemsida är Arun Natarajan teknikchef och chef för den amerikanska utvecklingsavdelningen.
Natarajan är trots sin höga befattning inte insynsregistrerad. Sivers Semiconductors har på sin hemsida angett att endast styrelsen, vd och finanschef rapporterar sina aktieinnehav.
Han finns listad under kategorin ”Other Key Leadership” tillsammans med flera andra toppchefer i Sivers. Däribland Harish Krishnaswamy, chef för affärsområdet Sivers Wireless, som sålde aktier värda 8,8 miljoner kronor i mars. Dessa affärer rapporterades dock i Finansinspektionens insynsregister.
Aktiespararnas chefsjurist Sverre Linton anser att det är en smal krets som är insynsregistrerade, men att det inte nödvändigtvis behöver vara fel.
– Det handlar i grund och botten om vad man känner till för stunden. Inför en kvartalsrapport är det rimligt att alla som är involverade i kvartalsrapporten ska vara insynsregistrerade. Det kan ju vara någon på ekonomiavdelningen som vet att siffrorna ser bra ut eller tvärtom, säger Aktiespararnas chefsjurist Sverre Linton.
Lintons tolkning är att bolaget, baserat på kommunikationen på Sivers hemsida om vilka som är insynsregistrerade, till viss del är slutet.
– Man kan ju motivera det med att man inte anser att dessa har den typen av ställning att det behövs och man lättar på en tung administrativ börda för den enskilde. Den konspiratoriskt lagda kanske också tänker att det är för att man så långt det är möjligt vill slippa behöva skylta med att folk säljer av.
Gått från 18,2 miljoner aktier till noll
På Sivers hemsida framgår det också att Erik Fällström, som representerar den tidigare storägaren Achilles Capital, äger 0 aktier i Sivers Semiconductors. Den 14 mars i år ägde Achilles Capital och Erik Fällström privat sammanlagt 18,2 miljoner aktier i Sivers, enligt bolagets egen hemsida.
När EFN når Erik Fällström är han fåordig om ägandet i Sivers Semiconductors.
– Jag kommer inte kunna svara på det. Jag är inte medveten om vad de har och inte har gått ut med, säger han och fortsätter:
– Vad vi har för innehav och finansiella intressen i olika bolag vill jag inte kommentera.
För en månad sedan ansökte Fällströms bolag Achilles Capital om rekonstruktion, men inte heller det vill han säga något om.
– Det är ganska mycket på gång just nu, så jag kan tyvärr inte göra det.
Di har tidigare rapporterat att Achilles Capital i sin rekonstruktionsansökan angett att de under hösten 2026 ska sälja aktieinnehav till ett värde om 30-50 miljoner euro.
Fällström ville inte uppge till tidningen om det handlar om aktier i Sivers Semiconductors.
På torsdagskvällen framgick det i kallelsen till bolagets årsstämma att Erik Fällström lämnar Sivers styrelse. Även ledamöterna Tomas Duffy och Keith Halsey lämnar sina uppdrag.
EFN har sökt Sivers Semiconductors, som inte återkommit med svar.



