Stockholmsbörsen öppnar svagt – satellitbolag rusar
Stockholmsbörsen inleder den förkortade handelsdagen med ljusröda siffror.
Novo Nordisk handlas kring nollan efter en sänkt rekommendation från Handelsbanken.

Börsen stänger 13.00 i dag på grund av den annalkande Allhelgonahelgen. Efter några minuters handel är OMXS30 ned 0,3 procent och OMXSPI 0,2.
Novo Nordisk har fått en sänkt rekommendation av Handelsbanken.
”Strategiska beslut, oväntade ledningsförändringar och regulatoriska risker har skapat osäkerhet kring Novo Nordisk”, skriver SHB i en analys.
Kontanthanteringsbolaget Loomis överträffade förväntningarna i sin delårsrapport för tredje kvartalet – aktien stiger.
Även Ovzon imponerade med sina siffror. Satellitbolaget dubblade omsättningen jämfört med samma kvartal i fjol och vände förlust till vinst, vilket får aktien att rusa.
Sent i går kväll meddelade Nobia en nedskrivning av den brittiska verksamheten på 1,9 miljarder kronor, en åtgärd som inte påverkar kassaflödet.
På storbolagslistan OMXS30 är det trögt. EQT toppar indexet med en uppgång på 0,5 procent. Strax bakom dem hittar vi ABB, Epiroc och Handelsbanken.
