Storbanken: H&M:s värdering är ansträngd – sälj aktien

Prenumerera från 225 kr/mån – magasinet med unika analyser, intervjuer och reportage.
I det tredje kvartalet rapporterade H&M en försäljningsökning om 1 procent – men den underliggande 'like-for-like' utvecklingen förblev dämpad, särskilt i jämförelse med den starkare tillväxten hos konkurrenter som Inditex och Next, argumenterar Nordea.
Den justerade bruttomarginalen kom in på 52,4 procent, vilket var lägre än konsensus, till följd av stigande frakt- och råvarukostnader.
”Vi förväntar oss att dessa motvindar kvarstår under fjärde kvartalet och in i 2027. Mot bakgrund av den svaga tillväxtprofilen och det fortsatta kostnadstrycket framstår H&M:s värdering, med en premie på 45 procent jämfört med den bredare internationella jämförelsegruppen, som ansträngd”, skriver Nordea som upprepar sin säljrekommendation och sänker riktkursen till 130 kronor (136).
Följ taggar


