USA-tullar på lastbilar fastställda: ”Volvo gynnas”
Volvoaktien rekylerar upp på måndagen efter förra veckans rapportsmäll. Enligt Ålandsbanken får aktien delvis stöd av att Trumpadministrationen i helgen fastställde tullsatserna för lastbilar som importeras till USA.
"Konstruktionen innebär att Volvo gynnas relativt Traton och Paccar", skriver banken.

AB Volvos aktie stiger på måndagen efter fredagens rapportsmäll. Som EFN rapporterat drar analytikerkåren olika slutsatser av rapporten. Men enligt Ålandsbanken får aktien också stöd av att den amerikanska presidenten Donald Trump på fredagskvällen skrev under en proklamation som fastställde att USA inför tullar på 25 procent på "icke-amerikanskt innehåll" i medeltunga och tunga lastbilar.
"Konstruktionen av tullarna innebär att Volvo gynnas relativt Traton och Paccar, som har en betydande del av tillverkningen i Mexico. Marginellt positivt för Volvos aktiekurs", skriver banken.
Tratonaktien backar något på måndagsbörsen, men den amerikanska storbanken Citi skriver i en kommentar att fredagens besked innebär något av en lättnad för Daimler Truck, en annan europeisk lastbilsjätte med stor produktion i Mexiko, och Traton eftersom den nya tullen verkar ersätta de tidigare annonserade stål- och aluminiumtullar.
"Detta kan tolkas som att den 25-procentiga tullen på import till USA inte adderas ovanpå den 50-procentiga stål-/aluminiumtullen", skriver Citi.
Följ taggar
Finansiella instrument i artikeln
