Vd för AI-bolag säljer Daniel Eks husdröm – sänker priset

AI-bolaget Starhives vd Tommy Nordahl säljer en av Sveriges dyraste tomter. Proveniensen är inte dålig. Spotify-grundaren Daniel Eks husdröm är nu till salu för under 100 miljoner kronor.

Tommy Nordahl säljer Daniel Eks tidigare fastighetsdröm. Foto: Skeppsholmen Sotheby's/TT/Pressbild
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Daniel Eks fastighetsaffärer i Djursholm är vida omskrivet. Sommaren 2018 köpte Ek den 488 kvadratmeter stora Villa Dana på Ysätervägen 9 från 1893 för strax under 65 miljoner kronor. Säljare var finansmannen David Rönnberg. Turerna kring villan skulle visa sig bli många. Inledningsvis förvärvade Ek även den intilliggande fastigheten Skandiavägen 12 för att senare under uppmärksammade turer riva de bägge husen. Tomterna slogs samman och en ny fastighet planerades.

Men det som skulle blivit en nybyggd jätteanläggningen ratades plötsligt.

Köpte en egen halvö

För i februari 2021 föll Daniel Eks val i stället på villaegendomen Gamla Djursholm. En herrgårdsliknande byggnad på en egen halvö, precis nära Djursholms torg. Huset ritades av Carl Westman och innehar klassificeringen omistlig. Daniel Ek betalade cirka 560 miljoner kronor när köpet gick igenom i februari 2021. Säljare var familjen Looft Bernadotte. Huset har nu totalrenoverats och byggts till i omgångar.

Kvar står fastigheterna på Skandiavägen 12 och Ysätervägen 9. Säljaren nu är Djursholmsbon Tommy Nordahl, vd för AI-bolaget Starhive som förser marknaden med en digital plattform för att effektivisera arbetsflöden. Det var han som köpte tomterna av Daniel Ek. Men det här är inte första gången som Nordahl försöker sälja Daniel Eks tomtupplägg.

Exklusiva mäklarfirman Wrede & Co har tidigare salufört upplägget för 128 miljoner kronor men utan framgång.

Tommy Nordahl, vd Starhive
Säljaren är Djursholmsbon Tommy Nordahl, vd för AI-bolaget Starhive. Foto: Pressbild

Nytt bygglov

Nu har Nordahl omarbetat förslaget på hus med nytt bygglov. Michael Preber på Sothebys är numera ansvarig mäklare och skriver i ett mejl till EFN:

”Såvitt jag känner till avsåg det bygglov som Daniel (Ek reds.anm) fick godkänt en större byggnadsarea, omkring 1300 kvadratmeter. När det senare beviljades ett tilläggslov hade omfattningen justerats, bland annat togs en hel källarvåning bort och vissa mindre ändringar gjordes, vilket då uppskattades till cirka 1000 kvadratmeter. Ägaren begär 90-100 mkr. Vill ha tillbaka sina pengar.”

Så här ser skisserna ut för den framtida villan. Foto: Skeppsholmen Sotheby's
Interiörbild från ett tänkbar vardagsrum. Foto: Skeppsholmen Sotheby's
De obyggda tomterna som nu säljs gapar tomma. Foto: Skeppsholmen Sotheby's

Enligt Danderyds kommun omfattas handlingar kring fastigheterna sekretess enligt OSL 22 kap 1§ samt OSL 21 kap 3§.

21 kap. 3 § OSL är en särskild regel för sekretess till skydd för uppgifter om var en person med skyddad folkbokföring vistas, särskilt i domstols- eller myndighetsärenden, och anger att uppgifter om bostadsadress inte får lämnas ut om det kan skada personen eller anhöriga. 

Tommy Nordahl har valt att inte lämna någon kommentar. 

Fakta, Daniel Ek

Daniel Ek grundade 2006 Spotify och var dess vd fram till 2025 då han i stället tillträdde som styrelseordförande.

Han är född 1983 och uppvuxen i Vantör.

Via sitt privata investmentbolag Antheia Investment AB är han bland annat ägare i det tyska AI-försvarsbolaget Helsing.

 Antheia är även formell ägare av Gamla Djursholm.

 Daniel Ek är gift med Sofia Levander och har två döttrar

Följ taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Nytt nummer ute varje vecka

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;