Avtal klart mellan Vita huset och nio läkemedelsbolag

Ytterligare nio stora läkemedelsbolag har på fredagskvällen nått en överenskommelse med Vita huset om sänkta läkemedelspriser.

USA:s president Donald Trump.
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Sedan tidigare har Pfizer, Astrazeneca, Eli Lilly och Novo Nordisk gjort upp med den amerikanska regeringen om att sälja utvalda läkemedeldirekt till patienter med rabatt i utbyte mot undantag från planerade tullar på läkemedel och andra förmåner, enligt CNBC bland annat snabbehandling vid myndighetsprövningar av nya läkemedel i USA.

På fredagskvällen har även bland andra Merck, Bristol Myers Squibb, Amgen, GSK och Novartis undertecknat överenskommelser, som presenterats i Vita huset, om reducerade läkemedelspriser.

För hälften av Europas 10 största läkemedelsbolag utgör USA den största marknaden sett till försäljning.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel