Bernard Arnault köper aktier i LVMH i det tysta
Den franske miljardären Bernard Arnault ökar kontrollen i LVMH.
I det tysta har grundaren köpt aktier i lyxkonglomeratet värda 15 miljarder kronor.

Enligt Bloomberg har den franska miljardären Bernard Arnault länge strävat efter att stärka sitt ägande i LVMH, lyxkonglomeratet som han grundade för nästan fyra decennier sen.
Nu visar det sig att Arnault, som både är vd och styrelseordförande, i tysthet köp aktier värda drygt 15 miljarder kronor, enligt dokument inlämnade till Parisbörsen.
Köpen har gjorts via holdingbolag och har sammanfallit med LVMH:s kurskrasch under året. Aktien har varit under hård press efter flera svaga kvartalsrapporter, där lyxkonsumenterna svikit och den viktiga kinesiska marknaden varit ekonomiskt pressad.
– Lyxaktierna står och faller med efterfrågan, särskilt de som har exponering mot den aspirerande medelklassen. Efter covid såg vi några år av superkonsumtion där folk var euforiska och tänkte att man hellre spenderar pengar än dör rik, men nu nyktrar folk till, där levnadskostnader och inflation tar ut sin rätt, sade Luca Solca, chef för lyxvarusektorn på Bernstein i London, till EFN för några veckor sedan.
"Stark övertygelse"
LVMH lämnade sin rapport 15 oktober, vilket fick aktien att rusa tolv procent på onsdagen efter att oväntat ha visat en återgång till tillväxt under tredje kvartalet.
Enligt Bloomberg har Arnault i genomsnitt betalat cirka 566 euro per aktie, och som lägst 448 euro i juni, jämfört med stängningskursen på 612 euro i fredags.
Under året har Arnault hittills köpt omkring 2,5 miljoner LVMH-aktier, motsvarande cirka 0,5 procent av bolaget,
– Det anmärkningsvärda är att Bernard Arnault har så stark övertygelse om LVMH, säger Frédéric Genevrier, analytiker på AlphaValue, till Bloomberg. Han menar att köpen kan spegla Arnaults önskan att äga en ”absolut majoritet” av bolaget, trots att han redan kontrollerar nästan två tredjedelar av rösträtterna.
Arnaults förmögenhet uppgår till 195 miljarder dollar, enligt Bloomberg Billionaires Index. Hans andel i LVMH, som utgör den absolut största delen av hans personliga tillgångar, uppgick vid slutet av förra året till 49 procent av kapitalet och nära 65 procent av rösterna.
Följ taggar
